تلفن: ۸۸۷۴۸۹۹۰
۰۹۹۰۹۰۴۲۷۴۸

آیا یک استخوان اضافی در پایم وجود دارد؟

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

افراد زیادی با شکایت از وجود درد در بخش میانی سمت داخل قوس پای خود به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند. به طور معمول، اکثر این بیماران از قشر افراد ورزشکار هستند؛ با این حال، ممکن است همه‌ی آن‌ها از این دسته نباشند. گاهی اوقات، این بیماران یک برجستگی (استخوان اضافی) در ناحیه‌ی میانی سمت داخل قوس پای خود دارند. این برجستگی چیست و چرا انقدر دردناک است؟ با ما همراه باشید.

استخوان ناویکولار اضافی

در نوزادی و کودکی، بسیاری از استخوان‌های ما در ابتدا به شکل غضروف هستند. مشاهده‌ی این استخوان‌های غضروفی قبل از استخوانی‌شدن در تصاویر رادیوگرافی دشوار است. فرایند استخوانی شدن، بسته به نوع استخوان ممکن است در زمان‌های مختلفی از زندگی فرد رخ دهد.

استخوان ناویکولار اضافی یک استخوان اضافی در بخش میانی سمت داخل قوس پا است. بیش از ۵/۲٪ افراد با این استخوان متولد می‌شوند. در اوایل کودکی این وضعیت آشکار نیست. با این حال، در جوانی و پس از استخوانی شدن، برجستگی استخوان در سمت داخل پا مشخص می‌شود. در بیشتر موارد وجود این استخوان هیچ علامتی ایجاد نمی‌کند. با این حال، در برخی موارد، نوعی آسیب – مانند پیچ‌خوردن پا یا زمین خوردن – باعث شروع علائم ناویکولار اضافی (Navicular bone) می‌شود.

سه نوع متفاوت از استخوان ناویکولار اضافی وجود دارد. این غضروف اضافی، که بعدها به استخوان تبدیل می‌شود، متصل به تاندون تیبیال خلفی، درست سمت داخل استخوان ناویکولار قابل تشخیص است. این استخوان می‌تواند روی محل اتصال تاندون تیبیال خلفی اثر بگذارد. وظیفه‌ی این تاندون، نگه داشتن پا در راستای مناسب و حفظ قوس کف پا است. ناویکولار اضافی ممکن است هم در افرادی با کف پای نرمال و هم در افرادی با کف پای صاف وجود داشته باشد.

ارزیابی اولیه در مرکز درمانی با یک معاینه‌ی کامل شامل ارزیابی تاندون تیبیال خلفی و نواحی حساس به لمس آغاز می‌شود. بدراستایی‌های مچ و پا نیز باید مورد توجه قرار گیرند. در نهایت، یک تصویر رادیوگرافی در حالت تحمل وزن، به تشخیص ضایعه کمک خواهد کرد.

استخوان اضافی ناویکولار

درمان

درمان اولیه استخوان ناویکولار اضافی محافظتی است. با آغاز اولین علائم، یک لبه‌ی داخلی پاشنه (در کفش یا کفی فرد)، داروهای ضد التهاب و فیزیوتراپی کمک کننده خواهند بود. اگر عارضه خیلی دردناک باشد می‌توان قبل از لبه و فیزیوتراپی از گچ‌گیری پا استفاده کرد. به ندرت ممکن است تزریق استروئید لازم باشد. با فروکش کردن درد، فرد می‌تواند فعالیت‌های خود را از سر بگیرد. برای برخی بیماران، استفاده از یک کفی حمایت‌کننده‌ی قوس سفارشی ساخت می‌تواند به برداشتن فشار از روی ناویکولار اضافی و تاندون تیبیال خلفی کمک کند.

برای بیمارانی که به درمان محافظتی پاسخ نداده باشند یا علائم آن‌ها دوباره عود کرده باشد، ممکن است جراحی توصیه شود. طی این جراحی تاندون تیبیال خلفی از روی ناویکولار اضافی برداشته شده و به استخوان ناویکولار اصلی متصل می‌شود.

روی هم رفته، ناویکولار اضافی یک وضعیت نسبتا ناشایع است که به ندرت علامت‌دار می‌شود. اکثر اوقات، درمان غیرجراحی موفق خواهد بود. در تعداد اندکی از موارد، به مداخله‌ی جراحی نیاز است. بیماران معمولا به خوبی هردو نوع درمان محافظتی و جراحی را تحمل می‌کنند. فعالیت‌های ورزشی را می‌توان به محض رفع علائم یا ترمیم محل جراحی از سر گرفت.

تماس با ما

ما برای پشتیبانی و پاسخ دادن به سؤالات شما همواره آماده هستیم. مراجعان، ارزشمندترین دارایی های یک سازمان هستند. انتقادات و پیشنهادات شما به طور حتم منجر به پیشرفت و تعالی ما خواهد شد. کلینیک تخصصی پیوند اهداف بزرگی برای خود در نظر گرفته است. برای رسیدن به این اهداف ما به کمک شما نیازمندیم. توانمندی های شما قطعا در این راه به ما کمک خواهد کرد.

شماره تماس پشتیبانی:
۸۸۷۴۸۹۹۰
پست الکترونیک:
info[at]peyvandcorp.com
واتساپ:
۰۹۹۰۹۰۴۲۷۴۸

Designed by هفت پیکسل Aryan

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم