تلفن: ۸۸۷۴۸۹۹۰
۰۹۹۰۹۰۴۲۷۴۸

اسکافوسفالی یا دولیکوسفالی در نوزادان

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

اسکافوسفالی حالتی است که سر شکل باریک و بلند رشد می‌کند. گاهی اوقات به آن دولیکوسفالی نیز می‌گویند. علت بوجود آمدن این حالت جوش نخوردن کامل سوچور (درز) ساجیتال جمجمه است که دو نیمکره جمجمه را به هم متصل می‌کند.

اسکافوسفالی

هنگامی که نوزادی این مشکل را دارد، والدین ممکن است متوجه شوند که گوش کودکشان در یک راستا نیست. از آنجا که این بیماری می تواند به سینوستوز (همجوشی دو استخوان) نیز مربوط باشد، درمان آن ممکن است شامل استفاده از ارتوزهای کرانیال (مربوط به سر/کلاه ارتوزی) نباشد. زیرا کلاه ارتوزی به عنوان یک ارتوز اصلاح کننده موثر به جمجمه های قابل انعطاف متکی است. در حالی که اسکافوسفالی سینوس توتیک مربوط به شکلی از سر است که قادر به رشد کردن در عرض نیست.

اصطلاح دولیکوسفالی معمولاً برای توصیف شکلی از سر است که معمولا در نوزادان نارس اتفاق می‌افتد. شکل سر نوزادان در این وضع به صورت باریک و نازک است. به محض اینکه کودک به اندازه کافی قوی شود و بتواند از سر خود حمایت کند، خود اصلاحی آغاز می شود.

درمان اسکافوسفالی

دولیکوسفالی

در وضعیت اسکافوسفالی ، شرایط مربوط به سینوستوز یا پیوسته‌استخوانی با روش قالب گیری از جمجمه و اصلاح شکل سر قابل درمان نیست. زمانی این روش درمان قابل انجام شدن است که سوچور (درز جمجمه) باز باشد.

انواع دیگر بد شکلی جمجمه در نوزادان

به غیر از اسکافوسفالی ، انواع دیگری از بد شکلی جمجمه در نوزادان وجود دارد. سندرم سر صاف یکی دیگر از انواع بد شکلی جمجمه میان نوزادان است. والدین نوزاد با روش هایی که در مطلب «آیا کودک شما دچار سندرم سر صاف است؟» توضیح داده شده است می‌توانند تشخیص دهند که کودکشان دچار این وضعیت است یا نه.

انواع دیگری نیز مثل براکیسفالی ، پلاژیوسفالی و بدشکلی مادرزادی جمجمه یا کرانیوسینوستوز وجود دارند که هر کدام را در مطلب جداگانه ای توضیح داده ایم. شما با کلیک روی هر مورد، می‌توانید در مورد آن بیشتر بدانید.

تماس با ما

ما برای پشتیبانی و پاسخ دادن به سؤالات شما همواره آماده هستیم. مراجعان، ارزشمندترین دارایی های یک سازمان هستند. انتقادات و پیشنهادات شما به طور حتم منجر به پیشرفت و تعالی ما خواهد شد. کلینیک تخصصی پیوند اهداف بزرگی برای خود در نظر گرفته است. برای رسیدن به این اهداف ما به کمک شما نیازمندیم. توانمندی های شما قطعا در این راه به ما کمک خواهد کرد.

شماره تماس پشتیبانی:
۸۸۷۴۸۹۹۰
پست الکترونیک:
info[at]peyvandcorp.com
واتساپ:
۰۹۹۰۹۰۴۲۷۴۸

Designed by هفت پیکسل Aryan

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم