تلفن: ۸۸۷۴۸۹۹۰
۰۹۹۰۹۰۴۲۷۴۸

دست مصنوعی

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

روزانه هزاران نفر به دلایلی مانند آسیب در تصادف، بروز عفونت، عوارض سرطان یا نوروپاتی دیابتی بخشی از دست خود و یا تمام آن را از دست می‌دهند. در چنین مواردی می‌توان از دست مصنوعی یا پروتز دست برای بهبود توانایی حرکتی و رفع ناهنجاری ظاهری ناشی از قطع عضو استفاده کرد. اگر به دنبال کسب اطلاعات در مورد انواع پروتز دست، پروتز هوشمند و جدیدترین تکنولوژی‌های مربوط به آن و هم‌چنین قیمت آن‌ها هستید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

ساخت انواع دست مصنوعی

دست مصنوعی در واقع نوعی ابزار به منظور بهبود عملکرد و ظاهر دست در افرادی است که بخشی از دستشان را از دست داده‌اند یا به طور کامل مجبور به قطع این عضو شده‌اند. پروتزهای مصنوعی دست دارای دو نوع اصلی معمولی و الکتریکی هستند. همان‌گونه که روشن است، نوع الکتریکی این پروتز دارای قابلیت‌های بیشتری است و به طور ویژه توانایی حرکت انگشتان را برای کاربر فراهم می‌کند.
برای ساخت انواع پروتز دست لازم است تا فرد ابتدا به پزشک متخصص مراجعه کند تا براساس نیازش نسبت به تصمیم‌گیری و تهیه پروتز مناسب برای او اقدام شود. در مرحله دوم لازم است از عضو باقی مانده بیمار قالب نگاتیوی تهیه شده و قطعات مورد نیاز سفارش داده شود. البته تا آماده شدن قطعات، یک پروتز آزمایشی متناسب با نیاز بیمار در اختیارش قرار داده می‌شود تا برای مدت ۲ تا ۴ هفته از آن استفاده کند.
در این مدت در صورت نیاز به اصلاح پروتز، تغییرات مورد نظر انجام می‌شود. سپس پروتز نهایی نصب شده و آموزش‌های لازم در مورد نحوه‌ی استفاده به بیمار ارائه می‌شود.

دست مصنوعی

دست مصنوعی هوشمند

دست مصنوعی هوشمند یا همان پروتز دست الکتریکی با استفاده از سیگنال‌های الکتریکی کنترل و حرکت داده می‌شوند که توسط عضلات بدن بیمار در قسمت‌های باقی مانده از دست تولید شده باشند. در واقع حسگرهایی داخل این نوع پروتز تعبیه شده که سیگنال‌های الکتریکی از عضلات باقی مانده را گرفته، آن‌ها را به حرکات ترجمه کرده و دستورات را به نحو درست اجرا می‌کند.

ساخت دست مصنوعی

در ساخت دست‌های مصنوعی از پروتز عضو قطع شده، سوکت، دست یا دستگاه عضو تحتانی، سیستم تعلیق و سیستم کنترل کننده استفاده می‌شود. سوکت موجب اتصال پروتز به قسمت باقیمانده می‌شود. سیستم تعلیق، به تناسب و ایمنی سوکت و عضو باقیمانده کمک می‌کند. با وجودی که عضو باقیمانده توسط مغز و امواج عصبی کنترل می‌شود، پروتز مصنوعی چنین قابلیتی ندارد. کنترل سیستم پروتز مصنوعی یا به صورت الکتریکی یا به کمک نیروی بدن انجام می‌شود.

ساخت دست مصنوعی با پرینتر سه بعدی

یکی از تکنولوژی‌های جدید که در مرحله‌ی آزمایشگاهی قرار دارد و هنوز به مرحله‌ی تولید انبوه نرسیده، ساخت دست مصنوعی با پرینتر سه بعدی است. در روش سنتی برای انجام پروتز قالب گرفته می‌شود و پس از ارسال قالب به لابراتوار، ساخت پروتز انجام می‌شود. به همین دلیل ممکن است در این فرایند خطاها و مشکلاتی رخ دهد و هم‌چنین این روش زمانبر است. اما اجرای این فرایند در یک لابراتوار دارای پرینتر سه بعدی موجب افزایش کیفیت کار و صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شود.

دست مصنوعی

جدیدترین دست مصنوعی

امروزه پیشرفت‌های قابل توجهی در صنعت تجهیزات پزشکی ایجاد شده است. به همین دلیل پروتزهای قدیمی کارایی و محبوبیت خود را از دست داده‌اند و بیشتر افراد به دنبال استفاده از دست مصنوعی هستند که دارای قابلیت‌های عملکردی مشابه با دست طبیعی باشد. انواع دست‌های مصنوعی دارای تکنولوژی‌های جدید شامل موارد زیر است.

۱. پروتزهای مکانیکی

این نوع پروتز به صورت قلاب طراحی شده و سیستم کابلی تعبیه شده در آن، موجب کشش و مهار آسان اندام قطع شده می‌شود. به گونه‌ای که قلاب از طریق سیستم کابلی باز و بسته شده و فشار از روی عضو قطع شده برداشته می‌شود. این پروتزها در طبیعی نشان دادن عملکرد دست موفقیت قابل قبولی کسب کرده‌اند و بهترین انتخاب برای کسانی است که به دنبال پروتزهای طبیعی هستند که از اعصاب موجود برای حرکت استفاده می‌کنند. البته منبع انرژی آن به شارژ منظم و در برخی موارد به تعویض باتری نیاز دارد.

۲. پروتزهای مایوالکتریک

این نوع پروتزهای مصنوعی یکی از جدیدترین انواع اندام‌های مصنوعی هستند که کنترل و حرکت آن‌ها با عملکرد مغز صورت می‌گیرد. سنسورهای حسی این اندام‌ها بر روی اعصاب باقی مانده از عضو قطع شده قرار داده می‌شود تا با دریافت و کنترل پالس‌های الکتریکی ارسالی از مغز به عضو قطع شده آن‌ها را به پالس دیجیتال تبدیل کند. در نهایت ارسال این انرژی به موتور تعبیه شده در پروتز، موجب حرکت دست و انگشتان آن می‌شود. البته انرژی دیجیتالی لازم برای این کار از طریق باتری موجود در اندام مصنوعی تامین می‌شود. به همین دلیل باتری لیتیومی و موتور الکتریکی در پروتزهای دست مایوالکتریک بسیار مهم هستند. این نوع پروتزها شباهت بسیار زیادی به عملکرد طبیعی دست دارند و به همین دلیل در مقایسه با سایر پروتزها قیمت بالاتری دارند. هم‌چنین باتری تعبیه شده در آن‌ها نیاز به شارژ مرتب دارد.

۳. پروتزهای دست بیونیک

این نوع پروتزها با اتصال به عضلات دست به دریافت سیگنال‌های مغز اقدام کرده و سپس بر آن اساس حرکت دست را کنترل می‌کنند. این پروتزهای مصنوعی با استفاده از ویژگی‌های ارگونومیک فرد دارای حرکت طبیعی و کارایی بالایی هستند. به علاوه برای کمک به حرکت راحت انگشتان، موتورهای جدا شونده در هر کدام از آن‌ها تعبیه شده است و حالت‌های حرکت آن مشابه با دست طبیعی می‌باشد. حتی در این نوع پروتز برای طبیعی‌تر جلوه دادن آن از روکش سیلیکونی مشابه با پوست دست استفاده شده است.

۴. پروتزهای هیبریدی

این نوع پروتزهای مصنوعی به گونه‌ای طراحی شده که دارای ویژگی‌های پروتز مایوالکتریک و معمولی با هم است. به همین دلیل بهترین گزینه برای افرادی است که به قطع عضو از ناحیه بازو مبتلا هستند. حرکت دست در این نوع پروتز دست از طریق کمربند و منبع برق خارجی انجام می‌شود.

قیمت دست مصنوعی

همان‌طور که با هم بررسی کردیم، پروتزهای دست مصنوعی در انواع متنوعی ساخته می‌شوند. به همین دلیل دارای ویژگی‌ها و قیمت‌های متفاوتی هستند. به علاوه لازم است تا هزینه‌های نگهداری، تعمیر و تعویض آن‌ها نیز در نظر گرفته شود. به طور کلی قیمت پروتز دست به عوامل زیادی بستگی دارد که مهم‌ترین آن‌ها شامل نوع پروتز مورد نظر، وسعت ناحیه قطع شده، هزینه‌های فیزیوتراپی بعد از انجام پروتز، دستمزد پزشک برای انجام پروتز، شرکت تولیدکننده، تکنولوژی ساخت (برقی، ساده، مکانیکی و غیره)، جنس پروتز (آلومینیوم، فولاد ضد زنگ، تیتانیوم، پلاستیک یا کامپوزیت‌های کربن) و غیره است.
در این مطلب با انواع پروتز دست و تکنولوژی‌های مورد استفاده در ساخت آن آشنا شدیم. به طور کلی پروتزهای دست به بازگشت به زندگی افرادی کمک می‌کنند که به دلایل مختلف دچار قطع کامل یا بخشی از دستشان شده‌اند. البته به دلیل تفاوت و تنوع بالای پروتزها از نظر کارکرد و هزینه، لازم است هر بیمار با در نظر گرفتن شرایط خود به انتخاب و استفاده از پروتز دست مناسب اقدام کند.

تماس با ما

ما برای پشتیبانی و پاسخ دادن به سؤالات شما همواره آماده هستیم. مراجعان، ارزشمندترین دارایی های یک سازمان هستند. انتقادات و پیشنهادات شما به طور حتم منجر به پیشرفت و تعالی ما خواهد شد. کلینیک تخصصی پیوند اهداف بزرگی برای خود در نظر گرفته است. برای رسیدن به این اهداف ما به کمک شما نیازمندیم. توانمندی های شما قطعا در این راه به ما کمک خواهد کرد.

شماره تماس پشتیبانی:
۸۸۷۴۸۹۹۰
پست الکترونیک:
info[at]peyvandcorp.com
واتساپ:
۰۹۹۰۹۰۴۲۷۴۸

Designed by هفت پیکسل Aryan

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم