تلفن: ۸۸۷۴۸۹۹۰
۰۹۹۰۹۰۴۲۷۴۸

پیشگیری و درمان پلاژیوسفالی موضعی یا صافی سر در کودکان

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

آکادمی اطفال آمریکا (AAP) اعلام کرد که از زمانی که کودکان به پشت خوابانده می‌شوند، میزان مرگ و میر ناشی از SIDS یا سندم مرگ ناگهانی نوزاد به میزان چشمگیری کاهش یافته است اما متاسفانه یکی از پیامدهای به پشت خواباندن کودکان افزایش موارد پلاژیوسفالی یا صافی سر در کودکان است.

پلاژیوسفالی

تشخیص

تشخیص یا شناخت کودک مبتلا به پلاژیوسفالی کار دشواری نیست. گاهی به این سندرم پلاژیوسفالی خلفی یا تغییر شکل دهنده نیز گفته می شود و معمولاً اولین بار در سنین حدود ۲ تا ۳ ماهگی نوزاد مشاهده می شود.

پشت سر این کودکان در یک طرف صاف می شود و بر خلاف کرانیوسینوستوز، یک برآمدگی جبرانی یا برجستگی پیشانی در همان طرف سر خود در قسمت جلو یا پیشانی دارند. گوش آنها نیز احتمالاً از همان طرف سر به جلو رانده خواهد شد. هنگامی که از بالا به سر کودک نگاه می‌کنید مشاهده تمامی این حالات به راحتی امکان پذیر است.

اگرچه معمولاً ضروری نیست، اما در صورت واضح نبودن تشخیص، آزمایشات دیگری نیز انجام می‌شود، خصوصاً اگر متخصص اطفال مشکوک به سینوستوز لامبوئید، نوعی کرانیوسینوستوز باشد.

این آزمایش ممکن است شامل عکسبرداری رادیوگرافی از جمجمه یا CT سر باشد که در تشخیص باز بودن درزهای جمجمه و رد سینوزوز لامبوئید بهتر از اشعه ایکس ساده است.

پیشگیری از پلاژیوسفالی

از آنجا که در پلاژیوسفالی خلفی فشار زیادی به یک قسمت از سر نوزاد وارد می شود، با متناوب نگه داشتن موقعیت هایی که سر کودک در آن قرار دارد، می‌توانید از بروز آن جلوگیری کنید. البته این بدان معنی نیست که از خواباندن کودک به پشت خودداری کنید، بلکه باید موقعیت سر کودک را در هر بار خواباندن او تغییر دهید.

زمان‌هایی که کودک شما بیدار است و می‌توانید که او را تحت نظر داشته باشید بهتر است که به او را به شکم بخوابانید تا از قرار گرفتن پشت سر وی بر روی زمین جلوگیری شود.

بهتر است اجازه ندهید که کودکتان در زمان‌های بیداری مدت زمان زیادی را به پشت بخوابد.

به عنوان مثال از گذاشتن نوزاد خود بر روی صندلی ماشین اجتناب کنید و به جای آن از حامل کودک آغوشی استفاده کنید زیرا فشار کمتری به سر نوزاد وارد می‌کند. همچنین اگر کودک شما به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند در یک جا بنشیند می‌توان از واکر ثابت استفاده کرد.

این اقدامات پیشگیرانه می تواند به ویژه برای نوزادانی که در معرض خطر بالاتر ابتلا به بیماری پلاژیوسفالی قرار دارند، از جمله نوزادان زودرس، چند قلوها و نوزادانی که از به ضعف عضلانی دچار اند، مهم و کارامد باشد.

درمان

در ابتدا، درمان پلاژیوسفالی خلفی همان اقدامات پیشگیرانه ای است که قبلاً در مورد آن صحبت شد و شامل مواردی بود که باعث برداشتن فشار از روی نقاطی از سر که قبلا صاف شده‌اند. خواباندن کودک به شکم، تغییر وضعیت سر کودک هنگام خوابیدن به پشت و صرف کمترین زمان خوابیدن به پشت هنگام بیداری به پیشگیری از ابتلای کودکان به سر صاف کمک می‌کند.

بهبودی معمولاً طی یک دوره ۲ تا ۳ ماهه اتفاق می افتد. اگر بهبودی مشاهده نشد یا بدشکلی همچنان بدتر شد، پس احتمالاً کودک شما نیاز به ارزیابی توسط جراح جمجمه و صورت کودکان یا جراح مغز و اعصاب کودکان دارد. معمولا کودکان به ندرت نیاز به جراحی دارند و جراح به استفاده از کلاه ارتوزی توصیه می‌کند.

باید به کودکان دارای تورتیکولی یا کجی گردن توجه بیشتری شود زیرا آن‌ها علاوه بر اقدامات پیشگیرانه در ارتباط با صافی سر به ورزش‌های گردن به عنوان بخشی از درمان خود نیاز دارند. زیرا معمولا سر خود را به دلیل مشکل در عضلات گردن در یک وضعیت قرار می‌دهند. معمولا فیزیوتراپی و استفاده از ارتوز ‌های مناسب به طور همزمان به این کودکان کمک می‌کند.  

برای کسب اطلاعات در مورد خطرات و عوارض احتمالی این سندم و توضیحات بیشتر، مطلب « آیا کودک شما دچار سندرم سر صاف است؟ » را مطالعه کنید.

تماس با ما

ما برای پشتیبانی و پاسخ دادن به سؤالات شما همواره آماده هستیم. مراجعان، ارزشمندترین دارایی های یک سازمان هستند. انتقادات و پیشنهادات شما به طور حتم منجر به پیشرفت و تعالی ما خواهد شد. کلینیک تخصصی پیوند اهداف بزرگی برای خود در نظر گرفته است. برای رسیدن به این اهداف ما به کمک شما نیازمندیم. توانمندی های شما قطعا در این راه به ما کمک خواهد کرد.

شماره تماس پشتیبانی:
۸۸۷۴۸۹۹۰
پست الکترونیک:
info[at]peyvandcorp.com
واتساپ:
۰۹۹۰۹۰۴۲۷۴۸

Designed by هفت پیکسل Aryan

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم