تلفن: ۸۸۷۴۸۹۹۰
۰۹۹۰۹۰۴۲۷۴۸

درخواست مشاوره رایگان

Hidden
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

انواع بریس یا ارتوز برای درمان درد آرتروز

زمان مطالعه: ۶ دقیقه
انواع بریس آرتروز چیست؟

چرا بریس یا ارتوز برای درمان استئو آرتریت یا آرتروز استفاده می‌شوند؟

استئو آرتریت یا آرتروز (OA) به علت التهاب در مفاصل به وجود می‌آید. این التهاب می‌تواند تا حد زیادی حرکت فرد را تحت تأثیر قرار دهد. اگرچه التهاب مفصل زانو شایع‌ترین نوع است، اما مفصل مچ، مفصل گردن، شانه و مچ نیز به آرتروز مبتلا می‌شوند.

قبلا در مقاله «آرتروز و علائم آن چیست و چگونه درمان می‌شود» به علائم و روش‌های درمانی آرتروز پرداخته‌ایم. در این مقاله به معرفی انواع بریس یا همان ارتوز برای درمان آرتروز می‌پردازیم.

وقتی آرتریت یا التهاب مفصل تشخیص داده می‌شود، پزشک معالج درمان‌های غیرجراحی را برای تسکین درد و ناراحتی و ناتوانی پیشنهاد می‌کند. یکی از این پیشنهادات، استفاده از بریس یا ارتوز یا همان مهاربند است.

مزایای استفاده از بریس

بعضی از مزایای استفاده از بریس برای درمان استئو آرتریت در زیر ذکر شده است.

 • افزایش ثبات یا پایداری اندام آسیب‌دیده
  بریس یا ارتوز سبب تغییر بار یا فشار وارد شده به ناحیه آسیب‌دیده مفصل می‌شود. بنابراین به کاهش درد و ناراحتی ناشی از آرتروز کمک می‌کنند.
 • کاهش تورم و ورم
  برخی از بریس یا مهاربندها سبب فشرده کردن یا کمپرس کردن اندام آسیب‌دیده می‌شود. بنابراین به کاهش ورم یا تورم مفصل که بعد از انجام فعالیت در افراد مبتلا به آرتریت رخ می‌دهد، کمک می‌کند.
 • کاهش فشار
  اگر مفاصل استخوان زانو یا مچ ضعیف شود، بریس یا ارتوز به خوبی در ناحیه مورد نظر فیکس شده و می‌تواند به کاهش فشار و تسکین درد کمک کرده و در عین حال نقش حمایتی برای اطراف استخوان ضعیف شده داشته باشد.
 • افزایش اعتماد به نفس
  استفاده از بریس و ارتوز و دانستن اینکه با کمک بریس‌ها برای انجام فعالیت‌های روزانه تحت حمایت هستیم؛ سبب افزایش اعتماد به نفس می‌شود.

انواع بریس برای آرتروز چیست؟

بریس ها برای درمان آرتروز به کار رفته و از متریال و مواد مختلفی ساخته می‌شود. برای مثال بریس ها از پلاستیک، فلز یا دیگر عناصر ساخته می‌شود. آن‌ها ممکن است با لاستیک مصنوعی، فوم یا دیگر متریال نرم نیز ساخته شوند.

داروخانه، فروشگاه‌های تجهیزات پزشکی و مراکز فنی ارتوپدی و همچنین سایت‌های معتبر آنلاین گزینه های خوبی برای پیدا کردن بریس یا ارتوز مربوط به آرتروز است.

انواع متفاوت بریس موجود در بازار است که البته همه آن‌ها برای درمان آرتروز مناسب نیست. چهار نوع اصلی مهاربند یا بریس در زیر شرح داده شده است.

بریس های پیشگیری کننده: بریس ها از صدمه به مفصل جلوگیری کرده و  زمانی که شما ورزش کره و در حال فعالیت هستید نقش محافظتی را ایفا می‌کند.

بریس های حمایتی یا کاربردی: بریس یا ارتوز از مفصل شما زمانی که دچار آسیب یا صدمه شده است، محافظت می‌کند.

بریس های بازتوانی: این بریس ها سبب کاهش محدودیت حرکت مفاصل تا زمان بازتوانی مفصبل می‌شود. این بریس ها معمولاً بعد از عمل جراحی استفاده شده و برای ثابت نگه داشتن مفصل در مکان مشخص استفاده می‌شود.

بریس های تخلیه کننده فشار یا بار از زانو: این نوع ارتوز ها معمولاً در افراد با آرتریت زانو استفاده می‌شود و سبب کاهش فشار روی نقاط کلیدی زانو می‌شوند.

معمول‌ترین نوع بریس یا مهاربندهای مورد استفاده برای درمان آرتروز ، بریس تخلیه کننده بار و بریس های حمایتی است.

بریس مچ دست

بریس ها همچنین بر پایه اینکه کدام قسمت بدن را تحت حمایت قرار می‌دهند به دسته‌بندی متعددی تقسیم می‌شوند.

مچ پا

آکادمی جراحی ارتوپدیک آمریکا (AAOS) یک بریس توری مانند را برای درمان درد خفیف تا متوسط مچ پا و انگشتان پا را پیشنهاد می دهد. بنابراین اگر درد متوسط تا شدیدی را تجربه کردید، AAOS  به شما بریس زانو پلاستیکی یا چرمی سفارشی را پیشنهاد می‌کند.

پشت یا کمر

التهاب مفاصل پشت و دیسک نخاعی یا دیسک کمر با استفاده از بریس یا کمربند طبی(کرست) کاهش می‌یابد. کمربندها معمولاً از پارچه‌های کششی و قابل تنظیم ساخته می‌شوند. بریس ها بیشتر از قالب‌های فلزی و به صورت قالب مانند ساخته می‌شوند. اگر شکستگی مهره سبب آرتروز شود، شما می‌توانید از بریس به جای کمربند طبی استفاده کنید.

زانو

آرتروز زانو به‌عنوان یکی از شایع‌ترین انواع آرتریت استفاده می‌شود، انواع بریس های متفاوتی برای آرتروز زانو در دسترس است. بریس های سفارشی زانو همچنین گزینه مناسبی برای آرتروز زانو است و ممکن است از نظر هزینه گران‌تر باشند.

بریس تخلیه کننده بار یا فشار

بریس تخلیه کننده فشار اغلب از قالب پلاستیک و فوم ساخته می‌شود. آن‌ها معمولاً چندین بند فولادی داشته که باعث جلوگیری از تلوتلو خوردن یا لق خوردن زانو می‌شوند. این‌ها اغلب بریس های سفارشی دست ساز بوده که برای کاهش فشار به قسمت داخلی و خارجی زانو مورد استفاده قرار می‌گیرد، از نظر سایز نیز نسبت به بریس های آماده بزرگتر و حجیم‌تر هستند.

بریس زانو لولا دار

این بریس ها معمولاً اغلب یک نگهدارنده یا لولا دارند و همچنین دارای نوارهایی بوده که در بالا و پایین زانو، تثبیت زانو و حرکت زانو به صورت لولایی را منجر می‌شود. این بریس ها یک قسمت لولا داشته که از هر دو طرف زانو را در هنگام حرکت و پیاده‌روی تحت کنترل قرار می‌دهد. این بریس ها اغلب بدون نسخه پزشک و برای وضعیت‌های بی‌ثباتی زانو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بریس لولا دار قفل‌دار

یک بریس لولا دار قفل‌دار اغلب بعد از یک صدمه یا جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا این نوع بریس ها یک لولا قابل تنظیم دارند. این نوع لولا به دلیل ویژگی قفل شدن و پیشگیری از حرکات بیش از اندازه زانو یا خم شدن بیش از حد زانو مورد استفاده در بعد از جراحی و یا آسیب می‌باشد.

بریس زانو

این نوع بریس معمولاً در کاسه زانو مورد استفاده قرار می‌گیرد و اغلب به سمت بالای زانو نیز کشیده می‌شود. این بریس را به راحتی می‌توان در زیر شلوار پوشید. با این حال ممکن است  نقش حمایتی کافی مانند بریس های قبلی که ذکر شده است را ارائه ندهد.

بریس شانه

بریس شانه برای آرتروز سبب حمایت از محدودیت حرکت شانه می‌شود. آن‌ها اغلب اطراف شانه و قسمت بالای بازو را می‌پوشانند. بعضی از بریس های شانه نیز همچنین نقش حمایتی برای بالای کمر را دارند. این نوع بریس ها دورتادور بالای کمر را می‌پوشانند.

مچ دست

وسایل کمکی برای التهاب مچ دست، شامل بریس، دستکش و آتل می‌باشد.

آتل: آتل سبب شده مچ دست شما بی‌حرکت شود. بنابراین سبب کاهش درد ناشی از آرتریت یا التهاب مفصل می‌شود.

بریس: بریس ها مانند دستکش‌های بسیار تنگی هستند که سبب کاهش تورم مفصل می‌شوند.

پوشاندن کامل مچ دست: در این روش ممکن است یک نقطه باز برای انگشت شست باشد. همچنین ممکن است از یک شی فلزی برای نگهداری مچ دست در جای ثابت استفاده شود. این نوع وسیله برای افرادی که با کامپیوتر کار می‌کنند یا در باغ کشاورزی می‌کنند و همچنین تنیس بازها مورد استفاده است.

دستکش مخصوص آرتریت: دستکش‌های مخصوص آرتروز با حالت فشاری که دارند سبب ایجاد فشار روی ناحیه آسیب‌دیده شده و با ایجاد گرما در کم شدن التهاب کمک می‌کنند.

انواع بریس یا ارتوز برای درمان درد آرتروز

مزایا و معایب استفاده از یک بریس که درست اندازه شماست

اگر شما از بریس به مدت طولانی استفاده کنید (مانند بیماران مبتلا به آرتروز که باید استفاده طولانی از بریس را داشته باشند). ممکن است تمایل به استفاده از یک بریس کاملاً فیت یا سایز داشته باشید. پزشک نسخه دریافت بریس یا ارتوز را نوشته و سپس شما را به ارتوپدی فنی ارجاع می‌دهد. این متخصصان پزشکی از مفاصل اندازه‌گیری‌های مختلفی مانند الگوهای حرکاتی و دیگر فاکتورها برای ساخت بریسی که کاملاً متناسب با فرم بدن شما باشد را انجام می‌دهند.

یک بریس سفارشی مناسب و فیت نه تها  راحت بوده بلکه همچنین اثربخش می‌باشد. زیرا این بریس ها دقیقاً مختص شما ساخته شده‌اند. با این حال این نوع بریس ها نسبت به بریس های آماده کمی گران‌تر می‌باشد. همچنین برای ساخت این بریس ها ممکن است مدت زمانی را منتظر باشید، در این فاصله زمانی شما می‌توانید از یک بریس آماده استفاده کنید تا زمانی که بریس سفارشی شما آماده شود.

محدودیت استفاده از بریس چیست؟

همه افراد از مزایای یکسان بریس برای درمان آرتروز بهره‌مند نمی‌شوند. اثرگذاری یک ارتوز یا بریس بستگی به این دارد که کدام ناحیه از بدن دچار بی‌ثباتی یا آسیب شده است. برای مثال اگر قسمت داخلی زانو آسیب‌دیده باشد، بریس نقش حمایتی را برای زانو فراهم آورده و می‌تواند کمک کننده باشد. اگر یک صدمه یا پارگی در رباط قدامی جانبی رخ داده باشد، روش جراحی برای تثبیت زانو بهترین راهکار است.

دیدگاه شما چیست؟

تماس با ما

ما برای پشتیبانی و پاسخ دادن به سؤالات شما همواره آماده هستیم. مراجعان، ارزشمندترین دارایی های یک سازمان هستند. انتقادات و پیشنهادات شما به طور حتم منجر به پیشرفت و تعالی ما خواهد شد. کلینیک تخصصی پیوند اهداف بزرگی برای خود در نظر گرفته است. برای رسیدن به این اهداف ما به کمک شما نیازمندیم. توانمندی های شما قطعا در این راه به ما کمک خواهد کرد.

شماره تماس پشتیبانی:
۸۸۷۴۸۹۹۰
پست الکترونیک:
info[at]peyvandcorp.com
واتساپ:
۰۹۹۰۹۰۴۲۷۴۸

Designed by هفت پیکسل Aryan