تلفن: ۸۸۷۴۸۹۹۰
۰۹۹۰۹۰۴۲۷۴۸

درخواست مشاوره رایگان

Hidden
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

بریس بوستون و درمان انحراف ستون فقرات

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

یکی از روش‌های موثر به منظور درمان انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز، به خصوص در میان کودکان و نوجوانان استفاده از انواع بریس است که البته باید توسط پزشک متخصص تجویز شود. البته در بسیاری از موارد نیز از بریس برای جلوگیری از پیشرفت انحراف یا انحنا استفاده می‌شود. این نوع بریس‌های اصلاحی که به بریس‌های کمری نیز معروف هستند، در انواع مختلفی در بازار وجود دارند که هر کدام دارای ویژگی‌های متفاوتی بوده ولی همگی با هدف جلوگیری از افزایش یا کاهش انحنای ستون فقرات در زمان رشد بیمار طراحی و عرضه شده‌اند. این مطلب به معرفی و بررسی یکی از شناخته شده‌ترین انواع بریس اصلاحی ستون فقرات، یعنی بریس بوستون اختصاص دارد.

معرفی بریس بوستون

متداول‌ترین بریس به منظور درمان اسکولیوز بریس بوستون یا کمربند بریس بوستون است. این بریس به طور معمول برای درمان انحرافات و قوس‌های موجود در ناحیه کمر و در واقع قسمت پایینی کمر یا ستون فقرات به کار می‌رود. این نوع بریس در بخش جلویی تنه از زیر سینه تا اول لگن و در قسمت پشت تنه نیز از زیر تیغه‌های شانه‌ها تا استخوان دنبالچه در کمر را پوشش می‌دهد. این نوع بریس با فشار آوردن به سه نقطه از انحراف ستون‌ فقرات علاوه بر کمک به درمان انحراف، از پیشرفت و افزایش آن ممانعت به عمل می‌آورد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قوزبند طبی کلیک کنید.

هم‌چنین بریس بوستون با فشار به قسمت کمر باعث افزایش انعطاف‌ آن شده و با فشار به شکم به صاف شدن انحراف کمر کمک می‌کند. در صورت قرار گرفتن پدهای بریس در محل‌های مناسب موجب فشار به ستون فقرات در جهت کاهش انحراف آن می‌شود. البته بریس بوسطن به بزرگی و قدرت بریس میلواکی نیست ولی اجزاء پلاستیکی آن مطابق با ویژگی‌های بدن بیمار طراحی و تولید می‌شود.

بریس بوستون چیست؟

همان‌گونه که گفتیم، بریس بوستون یکی از انواع بریس تجویزی توسط پزشکان برای درمان اسکولیوز به خصوص در موارد دارای انحراف کم و در میان کودکان و نوجوانان است. به خصوص این‌که بریس‌ها به طور کلی علاوه بر تاثیرات درمانی از بدتر شدن و پیشرفت آن نیز جلوگیری می‌کند. البته انتخاب نوع بریس مناسب برای هر بیمار با توجه به نوع و محل انحراف توسط پزشک مشخص می‌شود. معمولا پزشکان پس از معاینه دقیق بیمار، برای کودکان و نوجوانان در سن رشد که دارای انحراف ستون فقرات تا ۲۵ درجه باشند، بریس مناسب را تجویز می‌کنند. البته روشن است که هر چه برای درمان مشکلات ستون فقرات زودتر و به موقع اقدام شود، نتیجه‌ی موثر زودتر محقق می‌شود. کمربند بریس بوستون، با وادار کردن منحنی‌های نامنظم در ستون فقرات برای قرارگیری در وضعیت مطلوب، رشد آن‌ها را کندتر می‌کند.

بریس بوستون نوعی بریس TLSO (توراکو-لومب-ساکرال-ارتز) و در واقع متداول‌ترین این بریس است که از یک ماده پلاستیکی تولید می‌شود و از زیر بازوها و اطراف قفسه سینه تا کمر و باسن را در بر می‌گیرد. به علاوه این نوع بریس با وجود آماده بودن و عدم تولید به صورت سفارشی، دارای اطمینان از تاثیرگذاری مورد نظر می‌باشد.

دلیل این تاثیرگذاری این است که پزشکان با اندازه‌گیری مختصات دقیق بریس و اطمینان از سنجش زاویه کاب به کمک اشعه ایکس، بریس را متناسب با فرم بدن بیمار طراحی و تولید می‌کنند و بنابراین بیمار قادر به پوشیدن لباس به راحتی خواهد بود. البته شرط تاثیرگذاری رعایت دقیق دستورالعمل استفاده آن است. به این صورت که باید به مدت ۱۸ تا ۲۳ ساعت از شبانه روز و برای مدت ۳ تا ۵ سال از آن استفاده شود. البته درآوردن آن برای انجام کارهایی مانند ورزش کردن و یا استحمام مجاز است. ولی در سایر موارد باید با وجود احساس ناخوشایند حاصل از وجود پد در بریس آن را به صورت درست در محدوده‌های فشار لازم بپوشید.

قیمت بریس بوستون

قیمت بریس بوستون مانند سایر بریس‌ها به عوامل مختلفی از جمله مواد مورد استفاده در ساخت آن، هزینه‌های مربوط به سفارشی سازی، اندازه و سایز آن و غیره بستگی دارد. البته لازم است از شرکت بیمه خود در مورد میزان درصدی که هزینه‌های ساخت بریس را متقبل می‌شوند، نیز اطلاع حاصل کنید.

کمربند بوستون بریس

استفاده از بوستون بریس یا بریس بوسطن به معنی فشرده‌سازی منحنی‌های نامنظم موجود در ستون فقرات منجر به قرارگیری آن در وضعیت صاف‌تر می‌شود. پدهایی تعبیه شده در بریس، با تحت فشار قرار دادن انحنای اسکولیوتیک به این فرایند کمک می‌کنند. به این صورت که بخشی از بریس بدون پد در مقابل قسمت‌های دارای پد قرار می‌گیرد تا ستون فقرات با هدف فاصله گرفتن از فشار پد در جهت منطقه تسکین حرکت کند.

تفاوت بریس میلواکی و بریس بوستون چیست؟

با وجود مزایای غیر قابل انکار استفاده از بریس بوستون، این نوع بریس دارای معایبی نیز هست که از مهم‌ترین آن‌ها می‎توان به ضعف کلی ستون فقرات، محدود و ضعیف کردن شکم، محدود کردن فرایند بازسازی دیسک‌های نخاعی و حتی بروز سفتی ستون فقرات اشاره کرد. هم‌چنین در صورت عدم تقویت و ثابت ماندن انحنای ستون فقرات، امکان راندن آن‌ها به داخل شکم و تاثیرات معکوس وجود دارد. استفاده از بریس بوستون با عوارضی مانند قرمزی و تورم پوست، احساس اذیت در گرما، سفت شدن عضلات ران، ناتوانی در ورزش و حتی خم شدن، ضعیف شدن شکم و افزایش فشار آن و محدودیت در تنفس همراه می‌باشد که البته بیشتر این عوارض ناشی از عدم استفاده صحیح از آن است.

برای مقایسه بریس میلواکی با بریس بوستون باید به این نکته اشاره کرد که بریس میلواکی یکی از محدودکننده‌ترین بریس‌ها شناخته می‌شود. به همین دلیل این نوع بریس نیز با وجود تاثیرات مثبت، در صورت عدم استفاده‌ی صحیح موجب احساس محدودیت بسیاری برای بیمار خواهد شد. البته خوشبختانه این نوع بریس دارای قابلیت تنظیم بر اساس فرم بدن بیمار می‌باشد. ولی در نهایت توجه کنید که بریس میلواکی نیز در صورت عدم توجه به استفاده‌ی صحیح و مواردی مانند سفت بستن آن موجب بروز عوارض پوستی و محدودیت‌های حرکتی و تنفسی خواهد شد.

در این مطلب به معرفی ویژگی‌ها و کارکرد کمربند بریس بوستون و عوامل موثر بر قیمت آن پرداخته و مزایا و معایب این نوع بریس اصلاحی ستون فقرات را با بریس میلواکی مقایسه کردیم. در نهایت انتخاب بریس مناسب برای هر فرد باید پس از ارزیابی توسط پزشک انجام شود.

دیدگاه شما چیست؟

تماس با ما

ما برای پشتیبانی و پاسخ دادن به سؤالات شما همواره آماده هستیم. مراجعان، ارزشمندترین دارایی های یک سازمان هستند. انتقادات و پیشنهادات شما به طور حتم منجر به پیشرفت و تعالی ما خواهد شد. کلینیک تخصصی پیوند اهداف بزرگی برای خود در نظر گرفته است. برای رسیدن به این اهداف ما به کمک شما نیازمندیم. توانمندی های شما قطعا در این راه به ما کمک خواهد کرد.

شماره تماس پشتیبانی:
۸۸۷۴۸۹۹۰
پست الکترونیک:
info[at]peyvandcorp.com
واتساپ:
۰۹۹۰۹۰۴۲۷۴۸

Designed by هفت پیکسل Aryan