تلفن: ۸۸۷۴۸۹۹۰
۰۹۹۰۹۰۴۲۷۴۸

سونوگرافی دوران بارداری: جنین دولیکوسفال است

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

معمولاً سر نوزادان پس از تولد و حتی در چند هفته اول بعد از آن کمی بد شکل به نظر می رسند. علت این بد شکلی سر نوزادان ، سازگاری با تغییراتیست که در دوران بارداری، تولد و سال اول زندگی اتفاق می‌افتد. معمولاً این فرم کج جمجمه، خفیف است و خود به خود برطرف می شود.

اما چه اتفاقی می افتد اگر شکل سر کودک شما بدشکلی شدیدتری داشته باشد؟ آیا این یک مشکل است؟

ارتوز کرانیال یا کلاه فرم دهی جمجمه چگونه ساخته می‌‌شود؟


اگر جمجمه کودک شما کشیده به نظر می رسد، ممکن است دچار عارضه ای بنام دولیکوسفالی Dolichocephaly (یا اسکافوسفالی) شده باشد. اگر این مورد برای شما صدق کند، ممکن است سوالات زیادی در مورد این وضعیت، معنای آن برای کودک شما و گزینه های درمانی در دسترس برایتان به وجود آید. پس با این مطلب در کلینیک پیوند همراه باشید.

دولیکوسفالی چیست؟

دولیکوسفالی چیست؟

دولیکوسفالی به دراز شدن سر نوزاد اشاره دارد. اگر در سونوگرافی غربالگری برای نوزاد شما این واژه دیده شد، نگران نباشید، این نکته را بدانید که سر نوزاد از چندین صفحه نرم ساخته شده است که در بدو تولد کاملاً با هم ترکیب نشده‌اند، این انعطاف‌پذیری به نوزادان کمک می‌کند که راحت‌تر از کانال زایمان عبور کنند و رشد سریع مغز را که در ۱۲ ماه اول اتفاق می‌افتد ممکن می‌سازد، اغلب به دلیل قرار گرفتن پس از تولد در بخش مراقبت های ویژه نوزادان (NICU)  این مشکل رخ می دهد.

طبق مطالعات انجمن پزشکی اطفال آمریکا، بدشکلی جمجمه در حدود ۲۰ درصد مواقع در حین زایمان یا در نتیجه ی وضعیت نوزاد در رحم رخ می دهد. اما بیشتر اوقات، این اتفاق پس از تولد رخ می دهد. دقیقا در ۴ تا ۱۲ هفته اول، زمانی که نوزادان زمان زیادی را در حالت دراز کش می‌گذرانند و تحرک کمتری دارند.

سر نوزادان

علت ایجاد دولیکوسفالی چیست؟

این عارضه دو علت اصلی دارد: کرانیوسینوستوزیس یا وضعیتی.

استخوان های جمجمه در نوزادان به هم متصل نیستند. مثل قاره ها بر روی کره ی زمین. در فضای بین این استخوان ها ماده ای ای انعطاف پذیر به نام سوچور قرار دارد. از آنجایی که سوچورها مایع هستند، به مغز اجازه رشد و تکامل می دهند.

کرانیوسینوستوزیس یک نقص مادرزادی است که در آن استخوان‌های جمجمه نوزاد قبل از رشد کامل مغز پیش از موعد به هم می‌پیوندند. در نوزادان مبتلا به کرانیوسینوستوزیس، رشد مغز در بخشی از جمجمه که خیلی سریع بسته شده متوقف می شود، در حالی که سایر قسمت های مغز به رشد خود ادامه می دهند. هنگامی که این اتفاق می افتد، جمجمه شکل غیرعادی پیدا می کند. در حالی که انواع مختلفی از کرانیوسینوستوز وجود دارد، سینوستوز ساژیتال بیشتر با دولیکوسفالی مرتبط است. سوچور ساژیتال معمولاً در اواخر زندگی، در حدود ۲۱ تا ۳۰ سالگی بسته می شود. نوزادان نارس که مدت طولانی در NICU سپری کرده اند، تحت تاثیر این بدشکلی ها قرار می گیرند.

فرم کج جمجمه

در بیمارستان، نوزادان به پهلو دراز می کشند. این موقعیت برای محافظت از سلامت نوزادان نارس- از جمله کاهش خطر ریفلاکس، آپنه و برادی کاردی- استفاده می شود، اما متأسفانه می تواند منجر به دولیکوسفالی شود. این شرایط در برخی موارد، تا زمانی که نوزاد به خانه می رود برطرف می شود، اما در موارد دیگر باقی می ماند و نوزادان با دولیکوسفالی از بیمارستان مرخص می شوند. بدشکلی های وضعیتی جمجمه بر رشد مغز یا رشد فکری تأثیر نمی گذارد. این نوع عارضه‌ها صرفاً مربوط به زیبایی هستند و اکثر آنها نیازی به جراحی ندارند.

برخی تحقیقات نشان می دهد که عوامل ژنتیکی به طور خاص با دولیکوسفالی مرتبط با کرانیوسینوستوزیس مرتبط است، علت واقعی این بیماری هنوز به طور کامل شناخته نشده است. برخی از موارد شدید دولیکوسفالی می تواند جدی تر باشد و ممکن است بر سلامت و رشد کودک شما تأثیر بگذارد. مطالعات پیشین نشان می دهد که عواقب طولانی مدت این عارضه به طور کامل شناخته نشد است. اما با تاخیر دستیابی به مهارت، سفتی در عضلات مرتبط با ستون فقرات و ایجاد عدم تقارن حرکتی مرتبط است. یک ناهنجاری قابل توجه تر نیز می تواند بر عزت نفس و اعتماد به نفس افراد با رشد آنها در بزرگسالی تأثیر بگذارد.

اگر نگران این هستید که کودک شما ممکن است یک مورد شدید دولیکوسفالی داشته باشد که ممکن است منجر به مشکلات رشدی، سلامتی یا روانی شود، باید با پزشک اطفال خود صحبت کنید. آنها به شما اطلاع می‌دهند که آیا آزمایش‌هایی مانند عکس رادیولوژی، سی تی اسکن برای درک بهتر نحوه تأثیر این شرایط بر روی نوزاد شما نیاز است یا نه. برخی از موارد خفیف دولیکوسفالی و سایر موارد بدشکل جمجمه نیازی به درمان ندارند، زیرا معمولاً با رشد کودک شما برطرف می شوند. در موارد تغییر شکل متوسط ​​یا شدید جمجمه، درمان ها  و سایر مداخلات ممکن است ضروری باشد.

بدشکلی جمجمه

درمان این عارضه چیست؟

سه مداخله اصلی برای وضعیت بدشکلی جمجمه وجود دارد: وضعیت دهی، درمان با کلاه فرم دهی و جراحی.

سونوگرافی دوران بارداری: جنین دولیکوسفال است

با تغییر متناوب سر نوزاد، انتظار ایجاد بهبود تا سه ماهگی  وجود دارد. پس از آن درمان با کلاه، بدون ضرر و ایجاد عوارض خاصی پیشنهاد می‌شود. جراحی در موارد شدید یا باز نبودن درز جمجمه به تشخیص پزشک اطفال انجام می گردد.

سونوگرافی دوران بارداری: جنین دولیکوسفال است

تماس با ما

ما برای پشتیبانی و پاسخ دادن به سؤالات شما همواره آماده هستیم. مراجعان، ارزشمندترین دارایی های یک سازمان هستند. انتقادات و پیشنهادات شما به طور حتم منجر به پیشرفت و تعالی ما خواهد شد. کلینیک تخصصی پیوند اهداف بزرگی برای خود در نظر گرفته است. برای رسیدن به این اهداف ما به کمک شما نیازمندیم. توانمندی های شما قطعا در این راه به ما کمک خواهد کرد.

شماره تماس پشتیبانی:
۸۸۷۴۸۹۹۰
پست الکترونیک:
info[at]peyvandcorp.com
واتساپ:
۰۹۹۰۹۰۴۲۷۴۸

Designed by هفت پیکسل Aryan

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم