تلفن: ۸۸۷۴۸۹۹۰
۰۹۹۰۹۰۴۲۷۴۸

پای مصنوعی

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

ساخت انواع پای مصنوعی

امروزه با پیشرفت علم و فناوری، دیگر معلولیت معنایی ندارد. علم همواره در تلاش است تا زندگی را برای معلولین عزیز راحت تر کرده و راهی برای کاهش درد آنها پیدا کند. در همین جهت، امروزه انواع پای مصنوعی بر اساس نیاز معلولین عزیز ساخته و عرضه می شود که در این مقاله به بررسی آنها می پردازیم.

در واقع ممکن است افراد به دلایل مختلف، پای خود را از دست بدهند. در این شرایط بایستی از پای مصنوعی استفاده کنند تا بتوانند روی سطوح صاف راه بروند و فعالیت های خود را دنبال کنند. انواع پای مصنوعی شامل پروتز موقت یا پروتز دائم بوده و همچنین به انواع پروتز مصنوعی بالای زانو و پروتز مصنوعی زیر زانو تقسیم می شود تا فرد بنا به شرایط و توصیه پزشک، از بهترین گزینه استفاده کند.

در صورتی که فرد پای خود را از بالای زانو از دست داده باشد؛ باید از پروتز مصنوعی بالای زانو استفاده کرده و در صورتی که قسمتی از پای خود را زیر زانو از دست داده؛ باید از پروتز مصنوعی زیر زانو استفاده کند. در ساخت انواع پای مصنوعی باید به کیفیت و استاندارد ساخته شدن سوکت توجه شود. این بخش پروتز مصنوعی را به عضو باقی مانده از پا متصل می کند و اگر درست و با دقت ساخته نشده باشد؛ مشکلات بسیاری را برای معلول به همراه خواهد داشت.

پای مصنوعی

پای مصنوعی هوشمند

همانطور که گفتیم؛ پیشرفت در زمینه ساخت وسایل پزشکی و درمانی بسیار بالاست و دنیای علم همواره در تلاش است تا زندگی را برای معلولین راحت تر کند.
پای مصنوعی هوشمند یکی از دقیق ترین انواع پاهای مصنوعی به شمار رفته و می تواند شرایط محیط را با استفاده از سنسورهایی که دارد، بسنجد و با یک سری سیگنال های ارسال شده به بدنه پای مصنوعی، حرکت آن را تحت کنترل بگیرد.
این نوع پا می تواند در برابر شرایط محیطی و محرک ها به خوبی واکنش نشان داده و حرکات طبیعی را داشته باشد. این نوع پا قابل استفاده برای معلولینی که پای خود را از قسمت بالای زانو یا پایین زانو از دست داده اند، خواهد بود.
با استفاده از آن احساس داشتن یک پای سالم و طبیعی خواهید داشت و می توانید نسبت به شرایط محیطی واکنش نشان دهید. از طرفی راحتی و آزادی عمل بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد تا از راه رفتن لذت ببرید.

جدیدترین پای مصنوعی

پای مصنوعی هوشمند یکی از جدید ترین انواع پاهای مصنوعی به شمار رفته و می تواند راه رفتن را برای معلولین عزیز راحت تر کند.
البته برای دریافت بهترین نتیجه در استفاده از این محصول بایستی تعدادی از نکات را حین خرید رعایت کنید که شامل: وضعیت سلامت عمومی، طول استامپ در سمت پروتز، شکل استامپ، وزن کاربر و مواردی از این قبیل می باشد.
در واقع با طراحی شخصی پروتز مصنوعی پا، می توانید به بهترین نتیجه دست پیدا کنید. در این صورت پروتز کاملا بر اساس شرایط فرد مورد نظر طراحی می شود تا فرد با آن به طور کامل احساس راحتی داشته باشد و کمترین میزان فشار یا درد را تحمل کند.
جدیدترین پای مصنوعی سبک وزن بوده و بیشترین استقامت را دارد. به این ترتیب می تواند با وارد کردن کمترین درد و فشار، وزن های بالا را تحمل کند تا فرد به راحتی به کارهای روزمره اش بپردازد. این نوع پروتز می تواند نوسانات وزنی و حجمی را به خوبی تحمل کرده و فرد را در بهترین وضعیت خود قرار دهد.

ساخت پای مصنوعی

برای ساخت پای مصنوعی، ابتدا قالب گیری انجام می شود. پس از قالب گیری، ابتدا سوکت ساخته شده و سپس فاصله بین این سوکت اختصاصی تا زمین با استفاده از یک ساق فلزی یا کربنی پُر خواهد شد.
قسمت پنجه و مچ پای مصنوعی بر اساس وزن و میزان فعالیت بیمار در طول روز و با استفاده از موادی مثل ترموپلاستیک، آلیاژ فلزی، فایبر کربن و فایبرگلاس ساخته می شود تا به خوبی از پای فرد حمایت کند.
در صورتی که فرد بیمار پس از مدتی دچار تغییرات جسمانی شدید شود؛ بایستی در پروتز پا یک سری تغییرات یا در صورت نیاز اصلاحاتی انجام شود تا به بهترین فرم خود دست پیدا کند.
ساخت پای مصنوعی با پرینتر سه بعدی
امروزه با پیشرفت علم دیگر نیاز و ضرورت دخالت دست در ساخت وسایل پزشکی تا حد زیادی کاهش یافته است. به همین منظور با استفاده از پرینتر سه بعدی، قطعات پروتزی طراحی و تولید می شود. با این روش دیگر نیازی به دخالت دست در ساخت پاهای مصنوعی نخواهد بود و دیگر شاهد اشتباهاتی که در اثر دخالت دست و خطای انسانی در روند ساخت پا به وجود می آید؛ نخواهیم بود.
استفاده از پرینتر سه بعدی به ویژه حین ساخت سوکت و مراحل قالب گیری از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و می تواند یک گزینه عالی برای ساخت بهترین، باکیفیت ترین و دقیق ترین انواع پاهای مصنوعی باشد.

پای مصنوعی

ساخت پروتز کربنی پا

یکی از انواع کاربردی و محبوب پای مصنوعی، پروتز کربنی پاست. این محصول از استقامت و استحکام فوق العاده ای داشته و بعد از فرو رفتن در رزین، این استقامت افزایش می یابد.
این محصول ظاهری شبیه به پلاستیک داشته و مقاومتی همچون فولاد دارد؛ با این حال بسیار سبک وزن است. با استفاده از پروتز کربنی می توانید فعالیت های سریع و قدرتمندی انجام دهید؛ به طوری که اغلب ورزشکاران معلول از این نوع پروتز برای دوی سرعت، دوی استقامت، دو ماراتن، شنا و غیره استفاده می کنند.
این نوع پروتز به قدری محکم و با دوام است که فرد می تواند از آن در شدیدترین فعالیت های خود استفاده کند بدون اینکه نگران چیزی باشد.
یکی از برجسته ترین مزایای پروتز کربنی، سبک بودن آن است. با توجه به سبک وزن بودن این پروتز، هیچ اختلال یا فشاری به فرد در طول فعالیت وارد نمی کند. به همین دلیل پای مصنوعی ایده آل برای ورزشکاران معلول، پروتز کربنی می باشد.
از دیگر مزایای پروتز کربنی، مقاومت فوق العاده آنها نسبت به خوردگی در برابر مواد شیمیایی قوی است. البته لازم به ذکر است که بخش رزینی این پروتز نسبت به نور خورشید حساس بوده و بایستی از آن در برابر نور خورشید محافظت شود تا کیفیت خود را از دست ندهد.
همچنین الیاف کربنی به کار رفته در این نوع پروتز، نسبت به مواد اشتعال زا مقاوم بوده و از این مواد در ساخت لباس آتش نشانی استفاده می شود.

پای مصنوعی

پروتز پنجه کربنی

پروتز پنجه کربنی می تواند فشار وارد شده از سوی وزن شخص را در خود حفظ کرده و تغییر شکل دهد و زمانی که فرد پای خود را روی زمین قرار می دهد؛ این انرژی ذخیره شده را برگشت داده و مانع از بروز آسیب به پای شخص می گردد.
در واقع این یک نوع شبیه سازی از عضلات و مفاصل پای انسان است تا تعادل فرد را حین راه رفتن روی زمین حفظ کرده و راه رفتن را آسان کند.
این نوع پروتز پنجه کربنی دارای انعطاف پذیری فوق العاده ای حین راه رفتن روی زمین ناهموار بوده و می تواند حرکات شخص را به خوبی با سطوح مختلف انطباق دهد. بنابراین با استفاده از پروتز پنجه کربنی دیگر برای راه رفتن روی سطوح ناهموار دچار مشکل یا درد نخواهید شد.

در این مقاله به بررسی انواع پای مصنوعی پرداختیم. امیدواریم برایتان مفید بوده باشد. سوالات و نظرات خود را با کلینیک پیوند در میان بگذارید.

تماس با ما

ما برای پشتیبانی و پاسخ دادن به سؤالات شما همواره آماده هستیم. مراجعان، ارزشمندترین دارایی های یک سازمان هستند. انتقادات و پیشنهادات شما به طور حتم منجر به پیشرفت و تعالی ما خواهد شد. کلینیک تخصصی پیوند اهداف بزرگی برای خود در نظر گرفته است. برای رسیدن به این اهداف ما به کمک شما نیازمندیم. توانمندی های شما قطعا در این راه به ما کمک خواهد کرد.

شماره تماس پشتیبانی:
۸۸۷۴۸۹۹۰
پست الکترونیک:
info[at]peyvandcorp.com
واتساپ:
۰۹۹۰۹۰۴۲۷۴۸

Designed by هفت پیکسل Aryan

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم