تلفن: ۸۸۷۴۸۹۹۰
۰۹۹۰۹۰۴۲۷۴۸

درخواست مشاوره رایگان

Hidden
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پای مصنوعی

زمان مطالعه: ۹ دقیقه

امروزه با پیشرفت علم و فناوری، دیگر معلولیت معنایی ندارد. علم همواره در تلاش است تا زندگی را برای معلولین عزیز راحت تر کرده و راهی برای کاهش درد آنها پیدا کند. در همین جهت، امروزه انواع پای مصنوعی بر اساس نیاز معلولین عزیز ساخته و عرضه می شود که در این مقاله به بررسی آنها می پردازیم. در واقع ممکن است افراد به دلایل مختلف، پای خود را از دست بدهند. در این شرایط بایستی از پای مصنوعی استفاده کنند تا بتوانند روی سطوح صاف راه بروند و فعالیت های خود را دنبال کنند. انواع پای مصنوعی شامل پروتز موقت یا پروتز دائم بوده و همچنین به انواع پروتز مصنوعی بالای زانو و پروتز مصنوعی زیر زانو تقسیم می شود تا فرد بنا به شرایط و توصیه پزشک، از بهترین گزینه استفاده کند.

در صورتی که فرد پای خود را از بالای زانو از دست داده باشد؛ باید از پروتز مصنوعی بالای زانو استفاده کرده و در صورتی که قسمتی از پای خود را زیر زانو از دست داده؛ باید از پروتز مصنوعی زیر زانو استفاده کند. در ساخت انواع پای مصنوعی باید به کیفیت و استاندارد ساخته شدن سوکت توجه شود. این بخش پروتز مصنوعی را به عضو باقی مانده از پا متصل می کند و اگر درست و با دقت ساخته نشده باشد؛ مشکلات بسیاری را برای معلول به همراه خواهد داشت.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قوزبند طبی کلیک کنید.

پای مصنوعی

پای مصنوعی هوشمند

همانطور که گفتیم؛ پیشرفت در زمینه ساخت وسایل پزشکی و درمانی بسیار بالاست و دنیای علم همواره در تلاش است تا زندگی را برای معلولین راحت تر کند.
پای مصنوعی هوشمند یکی از دقیق ترین انواع پاهای مصنوعی به شمار رفته و می تواند شرایط محیط را با استفاده از سنسورهایی که دارد، بسنجد و با یک سری سیگنال های ارسال شده به بدنه پای مصنوعی، حرکت آن را تحت کنترل بگیرد.
این نوع پا می تواند در برابر شرایط محیطی و محرک ها به خوبی واکنش نشان داده و حرکات طبیعی را داشته باشد. این نوع پا قابل استفاده برای معلولینی که پای خود را از قسمت بالای زانو یا پایین زانو از دست داده اند، خواهد بود.
با استفاده از آن احساس داشتن یک پای سالم و طبیعی خواهید داشت و می توانید نسبت به شرایط محیطی واکنش نشان دهید. از طرفی راحتی و آزادی عمل بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد تا از راه رفتن لذت ببرید.

خرید پای مصنوعی هوشمند

پای مصنوعی هوشمند دقیق ترین و بهترین نوع پای مصنوعی می باشد . کاربرد این نوع پا برای قطع زانو یا بالای زانو می باشد .
پای مصنوعی پیشرفته در تمام دنیا با استقبال زیادی مواجه شده است .
این پا دارای ریموت کنترل بوده و در برابر گرد و غبار و رطوبت کاملا مقاوم است و می تواند تا ۱۵۰ کیلوگرم وزن را تحمل کند .
نکته مهم در مورد خرید پای مصنوعی هوشمند این است که با توجه به محل قطع شدگی عضو و ساختار اندام انتخاب شود . کلینیک پیوند تولید کننده و ارائه دهنده انواع پای مصنوعی با بهترین جنس و قیمت مناسب می باشد .
با توجه به ضرورت مشاوره با متخصصین قبل از انتخاب اندام مصنوعی برای دریافت مشاوره با مجموعه پیوند می توانید از راه های ارتباطی ذکر شده استفاده کنید.

جدیدترین پای مصنوعی

پای مصنوعی هوشمند یکی از جدید ترین انواع پاهای مصنوعی به شمار رفته و می تواند راه رفتن را برای معلولین عزیز راحت تر کند.
البته برای دریافت بهترین نتیجه در استفاده از این محصول بایستی تعدادی از نکات را حین خرید رعایت کنید که شامل: وضعیت سلامت عمومی، طول استامپ در سمت پروتز، شکل استامپ، وزن کاربر و مواردی از این قبیل می باشد.
در واقع با طراحی شخصی پروتز مصنوعی پا، می توانید به بهترین نتیجه دست پیدا کنید. در این صورت پروتز کاملا بر اساس شرایط فرد مورد نظر طراحی می شود تا فرد با آن به طور کامل احساس راحتی داشته باشد و کمترین میزان فشار یا درد را تحمل کند.
جدیدترین پای مصنوعی سبک وزن بوده و بیشترین استقامت را دارد. به این ترتیب می تواند با وارد کردن کمترین درد و فشار، وزن های بالا را تحمل کند تا فرد به راحتی به کارهای روزمره اش بپردازد. این نوع پروتز می تواند نوسانات وزنی و حجمی را به خوبی تحمل کرده و فرد را در بهترین وضعیت خود قرار دهد.

ساخت پای مصنوعی

برای ساخت پای مصنوعی، ابتدا قالب گیری انجام می شود. پس از قالب گیری، ابتدا سوکت ساخته شده و سپس فاصله بین این سوکت اختصاصی تا زمین با استفاده از یک ساق فلزی یا کربنی پُر خواهد شد.
قسمت پنجه و مچ پای مصنوعی بر اساس وزن و میزان فعالیت بیمار در طول روز و با استفاده از موادی مثل ترموپلاستیک، آلیاژ فلزی، فایبر کربن و فایبرگلاس ساخته می شود تا به خوبی از پای فرد حمایت کند.
در صورتی که فرد بیمار پس از مدتی دچار تغییرات جسمانی شدید شود؛ بایستی در پروتز پا یک سری تغییرات یا در صورت نیاز اصلاحاتی انجام شود تا به بهترین فرم خود دست پیدا کند.

ساخت پای مصنوعی با پرینتر سه بعدی

امروزه با پیشرفت علم دیگر نیاز و ضرورت دخالت دست در ساخت وسایل پزشکی تا حد زیادی کاهش یافته است. به همین منظور با استفاده از پرینتر سه بعدی، قطعات پروتزی طراحی و تولید می شود. با این روش دیگر نیازی به دخالت دست در ساخت پاهای مصنوعی نخواهد بود و دیگر شاهد اشتباهاتی که در اثر دخالت دست و خطای انسانی در روند ساخت پا به وجود می آید؛ نخواهیم بود.
استفاده از پرینتر سه بعدی به ویژه حین ساخت سوکت و مراحل قالب گیری از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و می تواند یک گزینه عالی برای ساخت بهترین، باکیفیت ترین و دقیق ترین انواع پاهای مصنوعی باشد.

پای مصنوعی

ساخت پروتز کربنی پا

یکی از انواع کاربردی و محبوب پای مصنوعی، پروتز کربنی پاست. این محصول از استقامت و استحکام فوق العاده ای داشته و بعد از فرو رفتن در رزین، این استقامت افزایش می یابد.
این محصول ظاهری شبیه به پلاستیک داشته و مقاومتی همچون فولاد دارد؛ با این حال بسیار سبک وزن است. با استفاده از پروتز کربنی می توانید فعالیت های سریع و قدرتمندی انجام دهید؛ به طوری که اغلب ورزشکاران معلول از این نوع پروتز برای دوی سرعت، دوی استقامت، دو ماراتن، شنا و غیره استفاده می کنند.
این نوع پروتز به قدری محکم و با دوام است که فرد می تواند از آن در شدیدترین فعالیت های خود استفاده کند بدون اینکه نگران چیزی باشد.
یکی از برجسته ترین مزایای پروتز کربنی، سبک بودن آن است. با توجه به سبک وزن بودن این پروتز، هیچ اختلال یا فشاری به فرد در طول فعالیت وارد نمی کند. به همین دلیل پای مصنوعی ایده آل برای ورزشکاران معلول، پروتز کربنی می باشد.
از دیگر مزایای پروتز کربنی، مقاومت فوق العاده آنها نسبت به خوردگی در برابر مواد شیمیایی قوی است. البته لازم به ذکر است که بخش رزینی این پروتز نسبت به نور خورشید حساس بوده و بایستی از آن در برابر نور خورشید محافظت شود تا کیفیت خود را از دست ندهد.
همچنین الیاف کربنی به کار رفته در این نوع پروتز، نسبت به مواد اشتعال زا مقاوم بوده و از این مواد در ساخت لباس آتش نشانی استفاده می شود.

پای مصنوعی

پروتز پنجه کربنی

پروتز پنجه کربنی می تواند فشار وارد شده از سوی وزن شخص را در خود حفظ کرده و تغییر شکل دهد و زمانی که فرد پای خود را روی زمین قرار می دهد؛ این انرژی ذخیره شده را برگشت داده و مانع از بروز آسیب به پای شخص می گردد.
در واقع این یک نوع شبیه سازی از عضلات و مفاصل پای انسان است تا تعادل فرد را حین راه رفتن روی زمین حفظ کرده و راه رفتن را آسان کند.
این نوع پروتز پنجه کربنی دارای انعطاف پذیری فوق العاده ای حین راه رفتن روی زمین ناهموار بوده و می تواند حرکات شخص را به خوبی با سطوح مختلف انطباق دهد. بنابراین با استفاده از پروتز پنجه کربنی دیگر برای راه رفتن روی سطوح ناهموار دچار مشکل یا درد نخواهید شد.

انواع پای مصنوعی

افرادی که پای خود را از دست داده اند و قطع عضو شده اند میتوانند با استفاده از پای مصنوعی به فعالیت خود در هر زمینه ای ادامه دهند. پای مصنوعی چند نوع است که در ادامه راجع به آن توضیح می دهیم.

پای مصنوعی پنجه کربن

این دسته از پروتزها در مقایسه با دیگر پروتزها مزایای بیشتری دارد. مثلا یکی از مشکلات دیگر پروتزها بالا بودن وزن افراد می باشد به همین علت مهندسین برای ساخت پروتز از کربن استفاده کرده اند. پروتز پنجه کربنی برای کسانی استفاده میشود که یا قطع عضو شده اند یا اعصاب این ناحیه را از دست داده اند. برای اینکه هنگام راه رفتن مشکلی برای انتقال انرژی در مفصل زانو پیش نیاید مچ پا را به طور ثابت طراحی نموده اند. در این نوع پای مصنوعی به علت خاصیت ارتجاعی بالایی که دارد و همچنین استفاده کردن از کربن به افراد معلول به هنگام راه رفتن کمک بسیار زیادی میکند.

پای مصنوعی تک محوری و چند محوری

به حرکتی که در یک یا چند صفحه از سه صفحه متفاوت انجام شود تا حرکتی شبیه به حرکت کردن طبیعی پا را به وجود بیاورد محور حرکتی نام دارد. در صورتی که پروتز پا در دو یه سه محور حرکت کند توانایی حرکت بیمار افزایش می یابد و می تواند روی سطوح ناهموار تعادل خود را حفظ کند.

پای مصنوعی سبک

در گذشته سنگین بودن وزن پروتزها مشکلات متعددی داشت. به همین دلیل باعث خستگی افراد و همچنین آسیب به عضو قطع نشده میشد. امروزه اغلب افراد ترجیح میدهند پای مصنوعی سبک استفاده کنند تا به راحتی حرکت کنند. تولیدکنندگان برای اینکه بتواند پروتزهایی تولید میکنند که هم سبک باشد و هم شباهت ظاهری زیادی به اندام اصلی داشته باشد از متریال هایی مانند متدهای طراحی سه بعدی و پلیمر های متعدد استفاده میکنند.

پای مصنوعی قابل کنترل با ریزپردازنده

پیشرفته ترین نوع پای مصنوعی پای کنترل شونده با ریز پردازنده میباشد . پای کنترل شونده با ریز پردازنده نوع جدیدی از پروتز است که برای شکستگی مچ پا یا پایلون است که پایین پا استفاده شده که با یارانه کنترل میشود و اطلاعات دریافتی را پردازش میکند تا با شرایط وفق شود تا بتواند عملکرد خوبی داشته باشد .

پای مصنوعی بالای زانو

پروتز بالای زانو برای اشخاصی که قطع عضو TF یا AK یا قطع عضو بالای زانو دارد به صورت سفارشی ساخته میشود .
پروتزها تشکیل شده اند از سوکت و لاینر زانو پیلون مچ و پای مصنوعی و بسته به سیستم تعلیق مورد استفاده ی بیمار ممکن است شامل اسلیو نیز باشد.

پای مصنوعی پیشرفته

پای مصنوعی پیشرفته یکی از بهترین و دقیق ترین نوع پای مصنوعی است که در سال های اخیر با تغییر و تحول مواجه شده است . این نوع پا برای قطع عضو از زانو یا بالای زانو کاربرد دارد که شرایطی را فراهم میکندتا بر اساس سیگنال های ارسال شده درباره شرایط محیط سنسور به پا حرکت پا را کنترل میکند .

پای مصنوعی ژله ای

استحکام بالای پای مصنوعی ژله ای آن را به ابزار مفیدی تبدیل کرده است . الیاف پای مصنوعی ژله ای به یکدیگر تابیده می شود و تقریبا به شکل نخ درمی آیند به همین علت میتوان آنها را به هر شکلی که نیاز باشد دراورد . این پروسه باعث می شود ماده سختی شبیه به پلاستیک ساخته شود که با وجود داشتن استحکام کششی شبیه فولاد بسیار سبک است . ساخت پای مصنوعی با چنین خصوصیاتی بسیار ضروری است .

اکثر ورزشکاران معلول و مردم عادی که دچار قطع عضو شده اند از این پروتز ها استفاده می کنند . دوندگان و شناگران معمولا پای مصنوعی ژله ای را انتخاب میکنند . به علت دوام زیاد این پروتزها ورزشکاران میتوانند در طول شدیدترین تمرین های خود از آن استفاده کنند و همچنین به علت سبک بودن این نوع پای مصنوعی هیچ اختلالی در عملکرد ورزشکاران ایجاد نمیکند .
پای مصنوعی ژله ای در عین سبک بودن استحکام مطلوبی نسبت به وزن افراد دارد .
به طور کلی می توان گفت این نوع پای مصنوعی سبک بسیار بادوام و انعطاف پذیر است و مقاومت حرارتی بالا و نیز استحکام بالایی دارد .

قیمت پای مصنوعی

قیمت گذاری پروتزها به عوامل زیادی مرتبط است که در نهایت می تواند روی هزینه ها تاثیر گذار باشد . نوع پروتز پا با توجه به شرایط بیمار توسط پزشک و بیمار تعیین می شود در واقع پزشک بهترین گزینه ها را در بازه های قیمتی مختلف در اختیار بیمار قرار میدهد تا انتخاب نهایی با همکاری هم صورت بگیرد . همچنین جنس مواد ساخته شده ویژگی های خاص مانند ضد آب بودن و کیفیت پروتز ها در قیمت نهایی تاثیر گذار است . البته شاید کمی هزینه بیشتر در پروسه قالب گیری و ساخت پروتز پا از مشکلات و هزینه های احتمالی آینده این فرایند جلوگیری کند.

بهترین مرکز ساخت پای مصنوعی

سوال مهم افراد قطع عضو از ناحیه پا این است که بهترین مرکز پروتز پا در ایران کدام است ؟ هم کسانی که سالهای زیادی است که از پای مصنوعی استفاده میکنند و کسانی که به تازگی به دنبال تهیه پروتز پا هستند . در پاسخ باید گفت با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی تنوع قطعات لوازم پروتز بالا است . پروتزیست در همان جلسه اول معاینه با توجه به سن میزان فعالیت نوع پروتز پا و هدف فرد از دریافت پای مصنوعی تعیین میکند . روشن است که پروتز های هوشمند عملکرد بهتری دارد.

بهترین پای مصنوعی در ایران

کلینیک فوق تخصصی پیوند در زمینه حل مشکلات فیزیکی بیماران از جمله اختلالات اسکلتی و مشکلات حرکتی و مشکلات قطع عضو فعالیت می کند .این کلینیک با تلاش برای کاهش نیاز به عمل جراحی مختلف راهکار های به روز را در اختیار بیمار قرار میدهد تا مشکلات درمانی و هزینه ها به حداقل برسد .

در این مقاله به بررسی انواع پای مصنوعی پرداختیم. امیدواریم برایتان مفید بوده باشد. سوالات و نظرات خود را با کلینیک پیوند در میان بگذارید.

دیدگاه شما چیست؟

تماس با ما

ما برای پشتیبانی و پاسخ دادن به سؤالات شما همواره آماده هستیم. مراجعان، ارزشمندترین دارایی های یک سازمان هستند. انتقادات و پیشنهادات شما به طور حتم منجر به پیشرفت و تعالی ما خواهد شد. کلینیک تخصصی پیوند اهداف بزرگی برای خود در نظر گرفته است. برای رسیدن به این اهداف ما به کمک شما نیازمندیم. توانمندی های شما قطعا در این راه به ما کمک خواهد کرد.

شماره تماس پشتیبانی:
۸۸۷۴۸۹۹۰
پست الکترونیک:
info[at]peyvandcorp.com
واتساپ:
۰۹۹۰۹۰۴۲۷۴۸

Designed by هفت پیکسل Aryan