تلفن: ۸۸۷۴۸۹۹۰
۰۹۹۰۹۰۴۲۷۴۸

پروتزهای زیبایی برای افراد قطع عضو

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

پروتز زیبایی چیست؟

به هر وسیله‌ای که جای عضو از دست رفته قرار می‌گیرد پروتز (عضو مصنوعی) می‌گویند. قبلا در مطلب «پروتز و انواع آن را بشناسید» در مورد انواع پروتز‌ها توضیح داده ایم . در این مطلب به طور خاص به پروتز‌های زیبایی می‌پردازیم.
در حوزه‌ی پزشکی و مراقبت درمان، پروتز ممکن است به معنی پروتزهای خارجی که به جای اندام‌ها قرار می‌گیرند، پروتزهای صورت و سینه و یا پروتزهای داخلی مانند مفاصل مصنوعی باشد.

پروتز زیبایی

پروتزهای زیبایی (Cosmetic Prosthesis) نوعی پروتز خارجی هستند که مهم‌ترین عملکرد آن‌ها بازگرداندن ظاهر عضو از دست رفته است و معمولا در عملکرد فرد (مانند راه رفتن) تاثیری ندارند. گاهی اوقات به این پروتزها، پروتزهای غیرفعال (Passive Prosthesis) هم می‌گویند.

اگر هدف اصلی یک پروتز بازگرداندن سطح عملکردی فرد باشد به آن پروتز عملکردی می‌گویند.

چه افرادی از پروتزهای زیبایی استفاده می‌کنند؟

افرادی که به دلیل آسیب یا بیماری بخشی از صورت یا اندام‌های خود را از دست داده‌اند می‌توانند از این نوع پروتزهای غیرفعال استفاده کنند.

دلایل زیادی برای استفاده از این پروتزها وجود دارد:

 • وقتی بخش از دست رفته‌ی بدن تاثیر بسیار کمی در عملکرد شخص داشته باشد از پروتز زیبایی استفاده می‌شود. چراکه پروتز‌های زیبایی کمکی به بهبود عملکرد اعضای بدن نمی‌کنند. مانند استفاده از پروتز خارجی برای از دست دادن بخشی از انگشتان دست یا پا.
 • برخی افراد قادر به استفاده از پروتزهای عملکردی نیستند. برای مثال فرد قطع عضوی که قدرت، چالاکی، و مقاومت کافی برای راه رفتن با یک پروتز را نداشته باشد ممکن است پروتز زیبایی را ترجیح دهد که فقط ظاهر اندامش را حفظ کند.
 • بعضی افراد ممکن است در موقعیت‌های مختلف از هردو پروتز عملکردی و زیبایی استفاده کنند. برای مثال از پروتز عملکردی دست برای زمان کار و از پروتز زیبایی برای سایر موقعیت‌ها.
 • افرادی که بخشی از صورت و فک خود را از دست داده باشند هم ممکن است برای بازگرداندن ظاهر پیشین خود از پروتز های زیبایی استفاده کنند.

چند نوع پروتز زیبایی وجود دارد؟

رایج ترین نوع پروتزهای زیبایی برای افراد قطع عضو اندام تحتانی از فوم ساخته شده که برای حفظ ظاهر لباس حین نشستن فرد روی ویلچر استفاده می‌شوند و کاربرد حرکتی ندارند.
یک ساختار محکم برای حفظ شکل فوم درون آن قرار می‌گیرد ولی با این پروتز نمی‌توان ایستاد و راه رفت.

قطع عضوهای اندام فوقانی هم از یک پروتز خارجی فاقد حرکت و عملکرد استفاده می‌کنند که کاوری با ظاهر طبیعی دارد. این پروتزها در سایزها و رنگ‌های مختلف موجود اند و در موارد پیشرفته‌تر از جنس سیلیکون‌های با کیفیت ساخته می‌شوند. برای ساخت این پروتزها با گچ از اندام سمت مقابل قالب گرفته می‌شود و در نهایت جزئیات دست مانند مو، رگ‌ها، چین‌ها و … روی کار اجرا می‌شوند.

بعضی افراد هم تنها بخشی از انگشتان دست و پای خود را از دست می‌دهند. پروتزهای این افراد غالبا از جنس سیلیکون ساخته می‌شوند.

افرادی که قسمتی از صورت خود را از دست می‌دهند هم از پروتزهای سیلیکونی با جزئیات بالا استفاده می‌کنند که با چسب‌های مخصوص روی صورت قرار می‌گیرند یا از طریق عینک به صورت متصل می‌شوند.

آیا می‌توان از پروتزهای زیبایی انتظار عملکرد داشت؟

استفاده از عبارت «غیرفعال» برای این نوع پروتز ممکن است گمراه‌کننده باشد زیرا این پروتزها می‌توانند بسیار کاربردی و مفید باشند. برای مثال پروتز زیبایی دست می‌تواند در نگه داشتن یک تکه کاغذ برای نوشتن، ثابت نگه داشتن وسایل آشپزخانه حین کار با آن‌ها، یا حمل بعضی وسایل کمک کننده باشند.

پروتز-زیبایی-2

کاورهای زیبایی برای پروتزهای اندام

گزینه‌های زیبایی متعددی وجود دارد که افراد می‌توانند با پروتزهای عملکردی خود استفاده کنند:

 • کاورهای فومی معمولا به شکل اندام باقیمانده فرم داده شده و با لایه‌ای جوراب مانند پوشانده می‌شوند. این گزینه رایج ترین کاور زیبایی برای پروتزهای اندام تحتانی است.
 • روی کاورهای فومی را می‌توان با کاورهای زیبایی از جنس سیلیکون یا وینیل پوشاند. این کاورها در رنگ‌های مختلف پوست و با جزئیات ظاهری واقعی موجود اند.
 • کاورهای سیلیکونی که اختصاصا برای فرد ساخته می‌شوند ظاهر طبیعی‌تر و قیمت بالاتری دارند.
 • کاورهای پروتزی که با پرینتر سه‌بعدی ساخته می‌شوند هم در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف موجود اند. این کاورها جداگانه طراحی می‌شوند و نمی‌توان آن‌ها را از روی اندام سمت مقابل ساخت.

هزینه‌ی کاورهای زیبایی مختلف بسیار متفاوت است. هر کاوری برای هر فردی مناسب نیست. انتخاب مناسب‌ترین کاور به فاکتورهایی مانند شکل عضو باقیمانده، ترجیح شخصی، نوع پروتز و نوع فعالیت‌هایی که با آن پروتز انجام می‌شوند بستگی دارد.

چه کسی پروتزهای زیبایی را برای افراد قطع عضو فراهم می‌کند؟

پروتزهای اندام توسط پروتزیست ساخته می‌شوند. این متخصصین که در کلینیک‌های ارتوز و پروتز فعالیت می‌کنند در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، یا دکترا تحصیل کرده اند.

زمانی که شما برای بهره بردن از خدمات آن‌ها مراجعه کنید، پروتزیست این کارها را انجام می‌دهد:

 • ارزیابی بالینی کاملی از اندام شما به عمل می‌ آورد.
 • تمام گزینه‌های پروتزی مناسب برای دستیابی به اهداف و نیازمندی‌های شما را مطرح کرده و در تصمیم‌گیری به شما کمک می‌کند.
 • تمام کارهای اندازه‌گیری و قالبگیری برای ساخت پروتز را انجام داده و فرایند ساخت پروتز را رهبری می‌کند.
 • پس از ساخت پروتز تمام خدمات لازم مانند فیت کردن آن روی بدن مراجع، آموزش استفاده از آن، معاینات منظم برای ارزیابی پروتز و تنظیم آن، و ارتباط و مشورت با دیگر اعضای تیم درمان مانند پزشک معالج را انجام می‌دهد.

چگونه خدمات پروتزی دریافت کنیم؟

اگر به خدمات پروتزی نیاز دارید باید توسط کلینیک تخصصی خود، فیزیوتراپیست، پزشک معالج، و یا دیگر اعضای تیم درمان خود به یک مرکز ارتوز و پروتز ارجاع داده شوید.

تماس با ما

ما برای پشتیبانی و پاسخ دادن به سؤالات شما همواره آماده هستیم. مراجعان، ارزشمندترین دارایی های یک سازمان هستند. انتقادات و پیشنهادات شما به طور حتم منجر به پیشرفت و تعالی ما خواهد شد. کلینیک تخصصی پیوند اهداف بزرگی برای خود در نظر گرفته است. برای رسیدن به این اهداف ما به کمک شما نیازمندیم. توانمندی های شما قطعا در این راه به ما کمک خواهد کرد.

شماره تماس پشتیبانی:
۸۸۷۴۸۹۹۰
پست الکترونیک:
info[at]peyvandcorp.com
واتساپ:
۰۹۹۰۹۰۴۲۷۴۸

Designed by هفت پیکسل Haftpixel

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم