تلفن: ۸۸۷۴۸۹۹۰
۰۹۹۰۹۰۴۲۷۴۸

درخواست مشاوره رایگان

Hidden
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پروتز موتوردار هوشمند

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

تا ده حدود سال پیش، اندام‌های مصنوعی تا این حد با پیشرفت مواجه نشده بودند. ولی امروزه با ورود پروتز موتوردار هوشمند که نوعی اندام مصنوعی هوشمند است، شاهد بروز تحول بی‌نظیری در صنعت ساخت اندام‌های مصنوعی هستیم. ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که پروتز موتوردار هوشمند چیست و چه تفاوتی در مقایسه با پروتزهای معمولی جایگزین اندام مختلف دچار قطع عضو دارد.

در پاسخ به این سوال باید گفت که پروتز موتوردار هوشمند نوعی پروتز و دستگاه دارای موتورهای فعال است که به منظور کمک به حرکت اندام‌های بیماران که به قطع عضو دچار شده است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوع دستگاه‌های پروتز از یک منبع تغذیه برای تامین انرژی لازم به منظور حرکت عضو مصنوعی استفاده می‌‌شود تا امکان فعالیت عضو مورد نظر به صورت خودکار فراهم گردد. به عبارت دیگر لازم است برای توانایی حرکت این دستگاه به صورت خودکار یک برنامه‌ی رایانه‌ای نوشته شود تا بتواند خود را با حرکت‌های مورد نظر کاربر تنظیم نماید، به همین دلیل به این اعضای مصنوعی، هوشمند گفته می‌شود. برخی از این دستگاه‌ها حتی تا میزانی پیشرفته هستند که مغز را دچار این احساس می‌کنند که عضو مصنوعی به بدن متصل نیست و اندام مورد نظر کاملا در حالت طبیعی و مانند سایر اندام‌ها عمل می‌کند.

این مطلب به معرفی پروتز موتوردار هوشمند می‌پردازد که به عنوان یکی از انواع اندام‌های مصنوعی قادر به جبران مشکلات و آسیب‌های ناشی از نقص یا عدم وجود یک عضو در بدن بیماران است. به علاوه به طور ویژه پروتز هوشمند دست راست را با هم بررسی می‌کنیم. بنابراین اگر خود یا نزدیکانتان به دنبال کسب اطلاعات دقیق از کارکرد، ویژگی‌ها و مزایای پروتزها و اندام‌های مصنوعی هوشمند هستید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

اعضای مصنوعی هوشمند

همان‌گونه که اشاره شد، اعضای مصنوعی هوشمند یا پروتز موتوردار هوشمند برای بازسازی و کمک به حرکت بخش‌هایی از اندام‌های بدن به کار می‌رود که به دلایل متفاوت به آسیب و نقص دچار شده‌اند. این اندام جایگزین به بیماران دارای نقص عضو کمک می‌کنند تا تمام یا بخشی از عملکرد از دست رفته را جبران نمایند.

پروتز موتوردار هوشمند

روش کنترل اندام‌ها توسط پروتز موتوردار هوشمند به این صورت است که اطلاعات لازم از امواج نوار عصبی یا نوار مغزی به دست آمده و به یک تراشه کوچک منتقل می‌شود تا امکان کنترل طبیعی بسیاری از حرکات یک اندام برای بیمار فراهم گردد و اندام مصنوعی دچار احساس فیزیکی شود. البته اعضای مصنوعی انواع مختلفی دارند که به دو گروه اصلی اندام‌های برطرف کننده آسیب‌ها و جبران عملکرد و اندام‌های دارای صرفا جنبه زیبایی تقسیم می‌شوند. ولی به طور کلی این پروتزها از جنس آلومینیوم و پلیمرهای سبک و مقاوم ساخته می‌شوند تا علاوه بر قابلیت تحمل نیروی زیاد و استحکام و دوام بالا، احساس راحتی لازم را نیز برای بیمار فراهم کنند. به همین دلیل در فرایند تولید این اندام‌ها از تجهیزات بسیار پیشرفته استفاده می‌شود و دلیل قیمت بالای این پروتزها نیز همین استفاده از تجهیزات پیشرفته و فلزات و پلیمرهای با کیفیت است. متاسفانه به دلیل همین قیمت بالا بسیاری از افراد قادر به تامین هزینه‌های ساخت، نصب، نگهداری و تعمیر و تعویض آن نیستند و این عامل را می‎توان به عنوان یکی از معایب این نوع پروتزها شناخت.

پروتز هوشمند دست راست

پروتز هوشمند دست راست یکی از انواع پروتز موتودار هوشمند است که با استفاده از تکنولوژی پیشرفته عملکرد و کارایی فوق‌العاده‌ای برای دست کاربر فراهم می‌کند. این نوع پروتز به دلیل کاربرد بالای دست راست نسبت به بسیاری از اندام‌های دارای نقص عضو، یکی از پرکاربردترین پروتزهای هوشمند نیز هست.
برای هر انگشت این پروتز موتورهای جداگانه تعبیه شده که قابلیت حرکت آن‌ها به صورت طبیعی و هماهنگ را امکان‌پذیر می‌کند. هم‌چنین ریزپردازنده‌های قدرتمند موجود در این اندام مصنوعی موقعیت هر کدام از انگشتان را به صورت مستمر و دقیق کنترل می‌کنند. به علاوه توزیع بهینه‌ی وزن موتورها موجب احساس سبکی و راحتی می‌شود.

از مزایای دیگر این دست مصنوعی هوشمند می‌توان به امکان کنترل سرعت نسبی برای انجام کارهای ظریف، ارائه‌ی چندین الگوی قابل انتخاب برای چنگ زدن، قابلیت‌هایی مانند امکان خم کردن چندگانه برای قسمت مچ دست، موقعیت‌های قابل انتخاب برای انگشت شست و سنسور داخلی، هم‌چنین امکان سفارشی کردن قابلیت‌ها با در نظر گرفتن سبک زندگی و ترجیحات کاربر اشاره کرد. به علاوه ساختار مقاوم این دست مصنوعی امکان حمل اشیای سنگین و حتی تحمل وزن چهل و پنج کیلوگرمی را توسط دست فرد فراهم می‌کند.

پروتز موتوردار هوشمند

افرادی که به دلایل مختلفی مانند تصادفات، جنگ، نواقص و اختلالات مادرزادی، بیماری‌هایی مانند دیابت، سوانح غیرمترقبه و بروز حوادث مختلف به نقص عضو دچار شده‌اند، مجبور خواهند بود تا آخر عمر با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کنند. ولی خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی‌های مرتبط با رباتیک و سایر صنایع موثر در ساخت پروتز موتوردار هوشمند، این افراد قادر خواهند بود تا شرایط بهتری در زندگی‌شان تجربه کنند و تا حد زیادی از پس انجام فعالیت‌های روزمره و حتی فعالیت‌های معمول شغلی و کاری خود برآیند. به خصوص این‌که پیشرفت‌های تکنولوژی موجود، علاوه بر کارایی بالا، به زیبایی و طبیعی بودن این اندام‌ها نیز کمک شایان توجهی کرده و کاربران می‌توانند بدون تحمل نگاه‌های دیگران به حضور و فعالیت در جامعه بپردازند.

به همین دلیل با مرور زمان شاهد بهبود شرایط افراد دارای نقص عضو بوده و خواهیم بود. تا جایی که بسیاری از دانشمندان و متخصصان در تلاش برای تولید انواع پروتز موتوردار هوشمند هستند تا افراد جامعه را از نظر داشتن شرایط و قابلیت‌های طبیعی زندگی به هم شبیه‌تر کنند.

در این مطلب با پروتز موتوردار هوشمند و قابلیت‌ها و مزایای فوق‌العاده آن آشنا شدیم. این نوع پروتزها دارای انواع مختلفی هستند که به خصوص از نظر کارکرد به منظور استفاده به عنوان اندام مصنوعی برای افراد دارای نواحی محتلف قطع عضو شده یا افراد دارای سبک زندگی و نیازهای متفاوت به گروه‌های مختلفی تقسیم می‌شود. متداول‌ترین انواع پروتز موتوردار هوشمند شامل پروتزهای هوشمند دست، پا، زانو، آرنج، مچ و غیره هستند که ویژگی‌ مشترک تمامی آن‎ها بهبود قابلیت‌های اندام مورد نظر در راستای حرکت، جابجایی و حمل اشیا و خم و راست شدن است.

دیدگاه شما چیست؟

تماس با ما

ما برای پشتیبانی و پاسخ دادن به سؤالات شما همواره آماده هستیم. مراجعان، ارزشمندترین دارایی های یک سازمان هستند. انتقادات و پیشنهادات شما به طور حتم منجر به پیشرفت و تعالی ما خواهد شد. کلینیک تخصصی پیوند اهداف بزرگی برای خود در نظر گرفته است. برای رسیدن به این اهداف ما به کمک شما نیازمندیم. توانمندی های شما قطعا در این راه به ما کمک خواهد کرد.

شماره تماس پشتیبانی:
۸۸۷۴۸۹۹۰
پست الکترونیک:
info[at]peyvandcorp.com
واتساپ:
۰۹۹۰۹۰۴۲۷۴۸

Designed by هفت پیکسل Aryan