تلفن: ۸۸۷۴۸۹۹۰
۰۹۹۰۹۰۴۲۷۴۸

درخواست مشاوره رایگان

Hidden
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پروتز پا

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

آیا تا به حال به زندگی افرادی که یکی از اعضای بدن خود را از دست داده اند فکر کرده اید؟ یا حتی ممکن است شخص از زمان تولد دچار نقص عضو باشد؛ طبیعتا زندگی بدون هر چی از اعضای بدن برای ما سخت و طاقت فرسا خواهد شد. امروزه علم و تکنولوژی در تمام زمینه ها پیشرفت چشمگیری داشته است و علم پزشکی هم از این قاعده مستثنی نیست. پزشکان برای افرادی که از نقص عضو رنج میبرند پروتز را پیشنهاد میکنند. پا اینکه پروتز برای تمامی بیشتر اندام های قطع شده بدن صورت میگیرد اما در ادامه این مقاله ما قصد داریم به پروتز پا بپردازیم و تمامی موارد از این قبیل نظیر قیمت پروتز پا، راه رفتن با پروتز و دیگر سوالاتی که ممکن است در این رابطه برای شما پیش بیاید بپردازیم. برای اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

پروتز پای قطع شده

گاها برای افراد پیش می آید که در سانحه های گوناگونی نظیر حوادث رانندگی، سوختگی شدید، شکستگی شدید و… یکی از اعضای بدن خود نظیر پا را از دست بدهند یا حتی گاها بیماری دیابت در برخی افراد باعث میشود که جریان خون به تمامی نقاط بدن ارسال نشود و در نهایت موجب قطع عضو یکی از اندام های بدن شود. سرطان، عفونت، نوروم، نقایص مادرزادی بعضی از اندام های بدن، سندروم درد منطقه ای پیچیده همه و همه از دیگر عواملی است که ممکن است منجر به قطع عضو یکی از اندام های بدن نظیر پا شود‌. حال آنکه در اینجا این علم پزشکی است که به کمک افراد می آید. با پیشرفت علم پزشکی در زمینه های گوناگون برای نقص عضو پروتز اندام قطع شده صورت میگیرد. برای شخصی که به هر دلیلی پای خود را از دست داده باشد پروتز پا پیشنهاد علم پزشکی است؛ افراد بدون آنکه از مشکلات قطع شدن پا رنج ببرند میتوانند که با پروتز پا به طرز قابل ملاحظه ای از مشکلات ناشی از قطع شدن آن کاهش دهند.

پروتز پا

پروتز پا قطع شده از زیر زانو

برای پروتز پا از زیر زانو بایستی که به موارد زیادی توجه داشت اولین گزینه این است که اینکه انتظار بیمار از پروتز پا چیست؛ طبیعتا شخص بیمار نمی خواهد که وقتی پروتز‌ پا را با خود حمل میکند از وزن سنگین آن رنج ببرد و گله مند باشد، از این رو وزن پروتز پا را میتوان مقوله ای مهم و حاضر اهمیت دانست.
دیگر انتظاری که اغلب بیمار ها اط پروتز پا دارنو انعطاف پذیری آن است؛ به این منظور که آنها میخواهند هنگامی که با پروتز پا راه میروند مانند دیگر افراد راه رفتنشان طبیعی به نظر برسد بدون اینکه رنجشی خاطرشان را آزرده کند. پس با این تعاریف سهولت و راحتی هنگام راه رفتن با پروتز پا از دیگر مواردی است که باید در ساخت پروتز پا زیر زانو به آن توجه داشت.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قوزبند طبی کلیک کنید.
یکی دیگر از موارد حائز اهمیتی که شخصی‌ که از ناحیه زیر زانو پای خود را از دست داده این است که آنها میخواهند بدون هیچ رنجشی پای خود را در پروتز پا زیر زانو قرار دهند. سنگین نبودن در کنار استحکام بالا از ویژگی هایی است‌ که یک پروتز پا زیر زانو بایستی دارا باشد.
علاوه بر تمامی انتظاراتی که از یک پروتز پا زیر زانو میرود شخص بیمار می باید که دست کم هر ۶ ماه تا یک سال یکبار به نزد پزشک خود بروند که اگر اصلاحاتی لازم است صورت بگیرد.‌

راه رفتن با پروتز پا

اغلب قصد شخصی که پروتز پا انجام میدهد این است که مشکلات ناشی از قطع عضو را به حداقل برساند. پس یکی از مهم ترین فعالیت هایی که شخص با کمک پروتز پا بایستی که بتواند انجام دهد راه رفتن با آن بدون مشکل است. طبیعتا برای شخصی که تازه پروتز پا را نصب کرده راه رفتن با آن امری دشوار است و ممکن است که از همان ابتدا نتواند راه برود از این رو دو میله موازی یا همان عصا را به شخص میدهند که با کمک آن عصا ها و پروتز پا بتواند راه برود؛ همانطور از بیمار انتظار می رود پس از مدتی راه رفتن با عصا و پروتز بیشتر وزن خود را روی پروتز بیاندازد تا به آن عادت کند.‌ با این وجود دنبال کردن قدم به قدم مواردی که در جلوتر آنها را نام میبریم امری ضروری است.

۱. یادگیری ایستادن به کمک پروتز پا

نباید انتظار داشت که از همان ابتدا راه رفتن را یاد گرفت بلکه در ابتدا ایستادن به کمک پروتز پا کفایت میکند.

۲. یادگیری قدم زدن به کمک پروتز پا

پس از اینکه یاد گرفتید بدون کمک عصا یا شی دیگر روی پروتز پا بایستید دیگر وقت آن رسیده که به آرامی قدم بردارید. مانند ایستادن برای مراحل اولیه قدم زدن میتوانید که از عصا و یا دیگر اشیا نظیر دیوار کمک بگیرید.

۳. یادگیری راه رفتن به کمک پروتز پا

حال که تا به اینجا شما ایستادن و قدم زدن را یاد گرفتید وقت آن رسیده که به راحتی راه بروید که هدف اصلی ما از این فعالیت است. در این مرحله نیز باید که در ابتدا به آرامی قدم بردارید و سعی کنید که به مانند گذشته راه بروید، در ابتدا وزن خود را روی پای سالم بیاندازید و پای پروتزی را حرکت دهید و سپس وزن خود را روی پای پروتزی بیاندازید و پای سالم را حرکت دهید.‌ حفظ تعادل از نکات مهم و حائز اهمیت در راه رفتن به کمک پروتز پا است.

مرکز ساخت پروتز پا

زمانی از پای پروتزی استفاده میشود که پای شخص به دلیل آسیب دیدگی قطع شده باشد. برای این منظور در مراکز ساخت پروتز پا با توجه به قالب پای شخص و با اندازه گیری های دقیق و پزشکی پروتز پای مناسب برای شخص را می سازند که شخص دچار نقص عضو بتواند زندگی‌ ای بهتر بدون مشکلات ناشی از‌ قطع عضو داشته باشد. مراکز ساخت پروتز پا به شما پیشنهاد می کنند که به مراکز فیزیوتراپی رفته و راه رفتن با پروتز پا را تمرین کنید. این مراکز در برخی از استان های ایران از جمله استان تهران فعالیت می کنند.

هزینه ی پروتز پا در تهران

اگر بخواهیم نگاهی به قیمت پروتز پا بیندازیم باید اول یادآور شویم که قیمت پروتز پا به عوامل گوناگونی بستگی دارد که تعیین کننده قیمت آن خواهند بود. یکی از این عوامل که میتوان آنرا مهمترین عامل دانست نوع قطعی عضو است، به این منظور که قطعی عضو از کدام ناحیه پا صورت گرفته است؟ طبیعتا هزینه پروتز پا زیر زانو به نسبت ارزان تر نسبت به پروتز پا بالای زانو است چرا که در گزینه دوم این پروتز قسمت زانو است که باعث افزایش قیمت میشود. دلیل آن نیز مکانیسم هایی است که برای زانو و خم شدن آن باید که در پروتز پا تعبیه شود. دیگر عوامل تاثیر گذار را جنس مواد بکار رفته در پروتز پا و همچنین شکل ظاهری آن میتوان دانست.

پروتز پا

به طور کلی ما نمیتوانیم که در این مقاله قیمت دقیقا پروتز پا را بیان کنیم چرا که باید به موارد زیادی در این زمینه توجه داشت اما باید بدانید که هزینه ای به نسبت بالا دارد؛‌ در مطالعه های صورت گرفته در توانبخشی آمریکا به طور تقریبی تنها ۲۵ تا ۳۰ درصد از افرادی که دچار نقص عضو شده اند پروتز انجام میدهند دلیل آن نیز قیمت آن است که هر شخصی قادر به پرداخت آن نیست. لازم به ذکر است که پروتز پا تنها یکبار انجام نمیشود بلکه ممکن است در طول زندگی یک شخص چندین بار این پروتز نیاز به تغییر داشته باشد دلیل آن نیز این است که سن ، وزن و رشد افراد با گذشت زمان کاهش و یا افزایش میابد‌.

مرکز فوق تخصصی پروتز پا

در تهران مراکز فوق تخصصی نیز برای پروتز پا تاسیس شده اند که باعث میشود شخص بدون نگرانی و با اطمینان خاطر نزد پزشک های فوق تخصص در این زمینه امور مربوط به پروتز پا را انجام دهد. اغلب پزشکان فیزیوتراپی در این زمینه سابقه در بهترین دانشگاه های جهان را دارند و پروتز پا در مراکز فوق تخصصی به بهترین نحو صورت میگیرد‌.

پروتز انگشت پا

علاوه بر پروتز پا که تا به اینجای مقاله ما به آن پرداختیم پروتز انگشت پا نیز از دیگر مواردی است که امروزه صورت میگیرد. درست است که با قطع شدن انگشت پا شخص توانایی راه رفتن دارد اما ممکن است که باعث تغییر در راه رفتن او شود. برای مثال قطع شدن انگشت دوم باعث میشود که انگشت شست فرد به داخل متمایل شود و همچنین ممکن است برخی افراد از نامتعارف شدن پاهایشان گله مند شوند. پروتز انگشت پا باعث میشود که تمامی مشکلات ناشی از قطع شدن انگشت پا از بین بروند. همچنین در ساخت پروتز پا متخصصان سعی دارند که پروتز بیشترین شباهت را به انگشت فرد داشته باشد و حتی در نگاه اول تشخیص پروتز بودن آن برای افراد دیگر ممکن نباشد. از دیگر مزیت های پروتز انگشت پا این است که سهولت راه رفتن برای شخصی که انگشتش قطع شده باشد را فراهم می آورد.

پروتز پنجه پا

اگر‌ شخص بیمار از ناحیه پنجه پا دچار نقص عضو شده باشد نیز می تواند پروتز پا را انجام دهید؛ برای این افراد راه رفتن بدون پروتز امری سخت و بدون کمک عصا غیر ممکن خواهد شد اما امروزه پروتز پا باعث میشود که کوچک ترین نگرانی هم در این زمینه باقی نماند. برای انتخاب نوع پروتز بایستی که پزشک تشخیص دهد چه مقدار از استخوان پای شما باقی مانده است‌.

هزینه پروتز انگشت پا

در پیشتر نیز گفتیم که ثابت بودن و یا متغیر بودن پروتز پا نقش مهم و حائز اهمیتی در تعیین قیمت نهایی پروتز پا دارد. قیمت پروتز انگشت پا نیز بسته به تعداد انگشتی که قطع شده است و متغیر و یا ثابت بودن آن متغیر است. به دلیل اینکه جنس مواد بکار رفته پروتز پا و انگشت پا میتواند میتواند متغیر باشد و حتی انتظاراتی که از پروتز میرود نیز میتواند تغییر کند ما نمی توانیم به طور دقیق قیمت آن را در این مقاله بیان کنیم‌ اما عوامل مرتبط در تعیین قیمت را ذکر کردیم.

قیمت پنجه ی کربنی

پنجه کربنی نیز از دیگر مواردی است که اغلب در مسابقات و بین ورزشکاران مورد استفاده قرار میگیرد. شکل و نحوه تولید آن به گونه ای است که بهترین تعادل را میتواند به وجود بیاورد ولی برای استفاده مردم در سطح شهر پیشنهاد نمیشود و اغلب توسط دوندگان مورد استفاده قرار میگیرد. پنجه کربنی برای نقص عضو زیر زانو مناسب است و وزن آن تنها ۷۰۰ گرم است اما می تواند تا ۱۳۰ گرم وزن را تحمل کند. قیمت پنجه کربنی نیز بسته به جنس آن و انتظاراتی که از آن می رود متغیر است.

پروتز پا

روش ساخت پروتز پا با اسکنر

در ساخت پروتز پای مناسب برای پای شخصی که دچار نقص عضو شده دقت و توجه و اندازه گیری دقیقی نیاز است چرا که کوچکترین بی دقتی و سهل انگاری ای میتواند باعث شود پروتزی بی استفاده تولید شود. از این رو امروزه برای اینکه به بهترین نحو این اندازه گیری انجام شود با کمک اسکن کردن بدن فرد با کمک اسکنر پروتزی مناسب پای شخص تولید میکنند. اسکنر خود با توجه به بدن فرد و ویژگی های آن فرد پروتزی دقیق و مناسب برای او تولید میکند که کوچکترین خطایی نداشته باشد. این تکنولوژی به پزشکی کمکی شایان کرده است‌.

بهترین پروتز پا در ایران

بهترین پروتز پا باید که یک سری ویژگی های منحصر به فرد داشته باشد که به عنوان یک پروتز عالی شناخته شود از جمله این ویژگی ها عبارتند از:
۱. امکان را رفتن و دویدن را فراهم کند
۲. انجام کارهای روزمره و فعالیت های دیگر
۳. امکان کار در بیرون از خانه را فراهم کند.
لازم به ذکر است که قیمت پروتز پا نیز در تعیین بهترین پروتز پا مهم و قابل توجه است چراکه با افزایش قیمت پروتز پا کیفیت و حتی کارای پروتز پا نیز افزایش می یاید.

پروتز پا بالای زانو

پیشتر نیز در مقاله گفتیم که پروتز پا اگر در زیر زانو باشد به نسبت راحت تر و ارزان تر از پروتز پا بالایی زانو است؛ چرا که پروتز پا بالای زانو نیاز به اعمال زانو برای پروتز دارد که متحرک بودن آن باعث پیچیدگی آن میشود. پروتز پا بالای زانو دارای انواع متفاوتی است که هر کدام ویژگی‌های مخصوص خود را دارند؛ پروتز پای بالای زانو مکانیکی و کامپیوتری از جمله مهمترین پروتز های پا هستند. چیزی که در تمام پروتز های پای بالای زانو مشترک است این است که نیاز به دو مکانیزم دارند یکی برای ثبات آنها و تکان نخوردنشان، و دیگری برای تحرک و حرکت زانو.

قیمت پروتز پا زیر زانو

بار ها تا به اینجای مقاله یادآور شده ایم که پروتز پا بسته به عوامل گوناگونی قیمت متفاوتی دارد.‌ پای مصنوعی اغلب توسط بیمه های درمانی سفارش داده میشود اما درباره پروتز پا با توجه به میزان نقص عضو، انتظاراتی که از پروتز میرود و جنس مواد اولیه به کار رفته در آن متغیر است. برای آگاه شدن از قیمت دقیق پروتز پا زیر زانو بایستی که در ملاقات با یک پزشک اندام قطع شده را به او نشان دهید تا به طور دقیق با بررسی موارد لازم هزینه را تعیین کند.

سخن آخر
ما در این مقاله به طور مفصل به پروتز پا و مواردی که در این زمینه باید شما میدانستید پرداختیم. امیدواریم که مطالبی که برای شما ارائه کردیم مفید بوده باشد و نهایت بهره را برده باشید.

دیدگاه شما چیست؟

تماس با ما

ما برای پشتیبانی و پاسخ دادن به سؤالات شما همواره آماده هستیم. مراجعان، ارزشمندترین دارایی های یک سازمان هستند. انتقادات و پیشنهادات شما به طور حتم منجر به پیشرفت و تعالی ما خواهد شد. کلینیک تخصصی پیوند اهداف بزرگی برای خود در نظر گرفته است. برای رسیدن به این اهداف ما به کمک شما نیازمندیم. توانمندی های شما قطعا در این راه به ما کمک خواهد کرد.

شماره تماس پشتیبانی:
۸۸۷۴۸۹۹۰
پست الکترونیک:
info[at]peyvandcorp.com
واتساپ:
۰۹۹۰۹۰۴۲۷۴۸

Designed by هفت پیکسل Aryan