تلفن: ۸۸۷۴۸۹۹۰
۰۹۹۰۹۰۴۲۷۴۸

براکی سفالی در نوزادان چیست و چطور درمان می شود؟

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

براکی سفالی نوعی سندرم سر صاف است و با صافی در پشت سر مشخص می شود که در آن عرض سر از حد معمول بیشتر است. برخلاف پلاژیوسفالی، در براکی سفالی شاهد عدم تقارن در سر نوزادان نیستیم، مگر اینکه همراه با پلاژیوسفالی باشد.

براکیوسفالی

جمجمه نوزاد و درزهایی (سوچور) که استخوان‌های جمجمه را به هم متصل می‌کنند در ابتدای زندگی نرم و انعطاف پذیر هستند تا سر را با  رشد مغز تطبیق دهند. به دلیل انعطاف پذیری جمجمه، وقتی پشت سر کودک صاف می شود شکل سر از پشت بسیار پهن و بلند به نظر می‌رسد. استخوان های گیجگاهی که درست بالای گوش قرار می گیرند نیز ممکن است خم و برجسته شوند.

در نوزادان مبتلا به براکی سفالی ممکن است:

 • جمجمه در قسمت پشت صاف باشد
 • بالای پشت سر بلند باشد
 • چهره نوزاد پهن باشد
 • گوش‌های نوزاد بیرون زده باشد

ممکن است کودک شما مبتلا به پلاژیوسفالی باشد، که در این حالت سر نامتقارن است. که معمولاً یک طرف سر صاف‌تر از حالت معمول است. کرانیوسینوستوز نیزنوعی بدشکلی مادرزادی جمجمه در نوزادان است که قبلا آن را شرح دادیم.

در بیشتر موارد، نوزادان ترکیبی از براکیسفالی و پلاژیوسفالی دارند.

چه عواملی باعث براکی سفالی در سر نوزادان می شود؟

براکیسفالی موضعی به دلیل موقعیت قرار گرفتن نوزاد پس از تولد ایجاد می شود و عوامل خطر برای ابتلا به براکیسفالی در خارج از رحم شبیه به عوامل خطر ابتلا به پلاژیوسفالی است.
 یکی از عوامل اصلی خطر این است که کودک می تواند در طول شبانه روز برای مدت طولانی در یک موقعیت خوابانده شود. توصیه ما این است که شما باید کودک خود را همیشه به پشت بخوابانید ولی در طول روز، هنگامی که کودک شما بیدار است و شما در کنار او هستید، برای کاهش فشار وارد شده به پشت سر، کودک خود را به شکم بخوابانید.

انواع براکی‌سفالی

با توجه به علت ایجاد براکی‌سفالی دو نوع از این بیماری وجود دارد. که شامل درجه‌های خفیف تا شدید است.

 • براکیسفالی تغییر شکل نامتقارن (ADB) که به عنوان پلاژیوسفالی همراه با براکیسفالی یا بالعکس شناخته می شود،ADB  ترکیبی از پلاژیوسفالی و براکیسفالی است که منجر به صاف شدن پشت سر می شود. این مشکل باعث ایجاد سر غیر معمول و پهن و ظاهری نامتقارن می شود.
 • براکی سفالی تغییر شکل متقارن (SDB) – SDB به براکسیفالی گفته می شود که همراه با پلاژیوسفالی نباشد و عدم تقارن را نشان ندهد. در این نوع عریض شدن دو طرفه است.

انواع بد شکلی در سر نوزادان را به طور کامل می‌توانید در مطلب «بدشکلی جمجمه یا سندروم سر صاف در نوزادان» بشناسید.

نشانه‌های براکی‌سفالی

براکی‌سفالی در نوزادان از لحاظ ظاهری در حدود هشت هفتگی آشکار می شود. در این حالت هنگام مشاهده کودک از پهلو و از بالا، والدین مشاهده می‌کنند که سر کودک آنها از پشت صاف است. همچنین از جلو نسبت به حالت عادی ظاهری عریض دارد.

برای تشخیص این سندرم نشانه هایی باید در نوزادان بررسی شوند:

 • صاف شدن پشت سر نوزادان در استخوان پس سری. استخوان پس سری استخوان تحتانی پشت سر است.
 • سری که در مقایسه با سر طبیعی تخم مرغ شکل، در قسمت پشت کمی عریض‌تر است.
 • سری که در پشت در مقایسه با جلو بسیار بلند است.
 • برجستگی در ناحیه شقیقه نزدیک به جلوی سر.
 • برآمدگی بالای گوش ها.
 • عدم تقارن در پشت سر که نشان دهنده پلاژیوسفالی است.
بدشکلی جمجمه

تشخیص و درمان براکی‌سفالی

بهترین نوع درمان براکی‌سفالی بسته به سن و شدت بیماری در افراد متفاوت است. همانند پلاژیوسفالی، ما در ابتدا توصیه می کنیم با استفاده از تکنیک‌های تغییر مکان سر، قبل از در نظر گرفتن کلاه ارتوزی، براکی‌سفالی را اصلاح کنید.
با این حال، برای موارد شدید براکیسفالی، کلاه ارتوزی سفارشی ساز می‌تواند پیشرفت‌های چشمگیری ایجاد کند.

اصلاح براکی سفالی با تغییر موقعیت سر نوزادان

برای نوزادانی که شکل سرشان از نظر براکیسفالی خفیف است و برای نوزادانی که هنوز خیلی کوچک هستند، توصیه می کنیم قبل از هر چیز تکنیک های تغییر مکان را امتحان کنید. روشهای جا به جایی اغلب می تواند به درمان براکیسفالی کمک کند. خوابیدن به شکم به کودک شما در طول روز فرصت می دهد تا در این موقعیت بازی کند و آنها را ترغیب می‌کند تا بیشتر در این وضعیت باقی بمانند.

اسباب بازی‌های حرکتی و موبایل‌ها

استفاده از اسباب بازی و موبایل در تخت نوزاد به عنوان منبع سرگرمی و کمک کننده به خواب شناخته می‌شود. با این حال، می توان از آنها برای تشویق نوزادان به خوابیدن در وضعیت‌های مختلف برای قرار گرفتن سر در وضعیت‌های مختلف استفاده کرد. تغییر موقعیت اسباب بازی‌ها و موبایل‌ها می تواند روی کودک شما تأثیر بگذارد تا سر خود را برگرداند و فشار وارده به نواحی سر خود را کاهش دهد.

تغییر موقعیت‌های نگهداری و حمل کودک

هنگامی که به کودک خود غذا می‌دهید یا او را حمل می‌کنید، سعی کنید موقیت کودک خود را تغییر دهید. در صورت ممکن، به جای صندلی ماشین یا کالسکه کودک، از قلاب و بند استفاده کنید. در این صورت سر کودک شما را تا حد امکان متحرک است.  
با این حال، اگر این روش ها موفق نباشند و یا مشکل سر کودک شدید است، درمان کلاه ارتوزی برای بهبود وضعیت براکی‌سفالی توصیه می‌شود. کلاه ارتوزی با رشد جمجمه طبیعی کودک شما منطبق می‌شود تا اصلاح دائمی ایجاد کند. این روش درمانی در صورتی که بین ۴ تا ۷ ماهگی شروع شود بسیار موثر است، اما امکان درمان براکی‌سفالی تا ۱۴ ماهگی نیز وجود دارد.

کلاه ارتوزی براکی سفالی در نوزادان

اقدام به موقع و استفاده از کلاه ارتوز می‌تواند کیفیت زندگی کودک را به شدت تحت تاثیر مثبت قرار دهد. در طول درمان، والدین بهبود قابل توجهی در شکل سر، حتی فقط چند هفته پس از درمان مشاهده می کنند. شایان ذکر است که در طول فرآیند اصلاح، استخوان های گیجگاهی خمیده ممکن است بیشتر به چشم بیایند.
با این حال، این مسئله طبیعی است . با گذشت زمان و با ادامه رشد سر و اصلاح شکل آن به حالت طبیعی این سندرم از بین می‌رود. اگر درمان به اندازه کافی زود شروع شود و کلاه ارتوزی طبق دستورالعمل خود استفاده شود، درمان می‌تواند کیفیت زندگی کودک شما را تحت تأثیر قرار داده و به طور دائمی بهبود بخشد.

 1. خواهشا این مشکلو توی نوزادان جدی بگیرید و به هیچ عنوان بی خیالش نباشید. الان من مشکل سر تخت(از پشت سر) دارم چونکه احتمالا در نوزادی زیاد به پشت خوابونده شدم و بسیار برام باعث شرم و خجالت و عذاب فراوانی شده.

تماس با ما

ما برای پشتیبانی و پاسخ دادن به سؤالات شما همواره آماده هستیم. مراجعان، ارزشمندترین دارایی های یک سازمان هستند. انتقادات و پیشنهادات شما به طور حتم منجر به پیشرفت و تعالی ما خواهد شد. کلینیک تخصصی پیوند اهداف بزرگی برای خود در نظر گرفته است. برای رسیدن به این اهداف ما به کمک شما نیازمندیم. توانمندی های شما قطعا در این راه به ما کمک خواهد کرد.

شماره تماس پشتیبانی:
۸۸۷۴۸۹۹۰
پست الکترونیک:
info[at]peyvandcorp.com
واتساپ:
۰۹۹۰۹۰۴۲۷۴۸

Designed by هفت پیکسل Aryan

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم